iOstrowWlkp.pl reklamy
Rynek pracy

Podwyżka za pracę przy komputerze. Dla kogo rekompensata?

Każdy zawód niesie za sobą pewne niebezpieczeństwa. Często przyzwyczajamy się do nich, nie zwracając na nie uwagi. Tak jest choćby z pracą przy komputerze.

Nie od dzisiaj wiadomo, że ekran, zarówno smartfona, jak i komputera nie są przyjazne dla naszych oczu. Nie wszyscy stosują się do BHP, które obowiązuje podczas pracy z monitorem. Przede wszystkim powinno się, co godzinę robić przynajmniej 10-minutową przerwę. Dodatkowo, jeśli wymaga tego praca, pracodawca powinien zapewnić osobie wykonującej obowiązki przy pomocy komputera, specjalne okulary z powłoką antyrefleksyjną.

 

Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 roku, jeśli spełniają odpowiednie warunki, mogą starać się o wyższą emeryturę. Są to osoby, które pracowały przed monitorem kineskopowym i które przed 2009 roku wypracowały, co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach, musiała to być praca na etacie i bez przerwy. ZUS powinien im wówczas doliczyć dodatkową kwotę do kapitału początkowego. To dobra wiadomość dla wielu osób.

 

Wniosek o rekompensatę można składać po osiągnięciu wieku emerytalnego – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Do wniosku trzeba dołączyć świadectwo pracy lub zaświadczenie, które potwierdza, że wykonywaliśmy pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

 

 

Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również