iOstrowWlkp.pl reklamy
Ostrów Wielkopolski

Podróż MZK nie tak straszna, jak ją malują

Zdjęcie: umostrow.pl
Wraz z nastaniem pandemii koronawirusa, liczba mieszkańców Ostrowa Wielkopolski i okolic, korzystających z usług miejscowego Miejskiego Zakładu Komunikacji, drastycznie spadła. Jednym z powodów był strach przed zarażeniem się koronawirusem podczas podróży komunikacją miejską.

Tymczasem analizy przeprowadzone przez brytyjski Rail Safety and Standards Board (zajmujący się poprawą zdrowia i bezpieczeństwa kolei w Wielkiej Brytanii) pokazują, że ryzyko zakażenia Covid-19 podczas podróży pociągiem, jest na poziomie jednego zachorowania na 11 tysięcy podróżnych, czyli niższe niż 0,01%. Z kolei niemiecki Instytut im. Roberta Kocha (monitorujący zdrowie publiczne) prześledził ponad 55 tys. przypadków zachorowań na Covid-19. Badania wykazały, że w środkach komunikacji zbiorowej doszło jedynie do 90 zakażeń (0,2% całości).

 

Ponadto w pojazdach MZK obowiązują powszechnie znane a najskuteczniejsze dotychczas środki bezpieczeństwa pozwalające pasażerom czuć się bezpiecznie w pojeździe, jak choćby obowiązek noszenia masek (zakrywanie ust i nosa), dezynfekcja powierzchni, z którymi mają kontakt pasażerowie  czy zapewnienie odpowiedniej wentylacji i szybkiej wymiany powietrza. Warto także przypomnieć, że nadal obowiązują limity pasażerów mogących podróżować komunikacją miejską. Maksymalna ilość osób podróżujących jednocześnie w autobusach komunikacji miejskiej wynosi 30 procent liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących przy jednoczesnym pozostawieniu co najmniej 50 procent miejsc siedzących wolnych. Natomiast jak zapewniają władze spółki Miejski Zakład Komunikacji w Ostrowie Wielkopolskim podjął radykalne działania w związku z epidemią koronawirusa. Spółka bardzo sprawnie wprowadzała kolejne rządowe obostrzenia.

 

- Chcieliśmy naszym pasażerom jak i pracownikom zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa, stąd szereg działań, które podjęliśmy. Były to kosztochłonne i pracochłonne zabiegi, zważywszy na czas w jakim przyszło nam je wdrożyć. W tym okresie frekwencja w pojazdach oraz liczba sprzedawanych biletów znacząco spadła – podkreśla Janusz Marczak prezes zarządu MZK.

 

Celem zapewnienia pasażerom bezpieczeństwa na najwyższym poziomie Miejski Zakład Komunikacji podjął następujące czynności:

  • zakup indywidualnych środków ochrony  dla pracowników (maseczki, rękawiczki, płyny dezynfekujące)
  • wydzielenie w autobusie tzw.: „strefy buforowej”
  • zewnętrzna informacja o obecnych limitach przewożonych pasażerów oraz odpowiednie oznakowanie miejsc siedzących
  • codzienna dezynfekcja pojazdów, a w szczególności: poręczy, uchwytów, kasowników, biletomatów
  • codzienna dezynfekcja biletomatów stacjonarnych.
Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

MOBILNY ŻURAW OSTRÓW WIELKOPOLSKI