iOstrowWlkp.pl reklamy
Wakacje

Podczas spacerów uważaj na tę roślinę!

Lato, ciepło, pogoda sprzyjająca spacerom. Podczas wakacyjnych wyjazdów często zwiedzamy okolice napawając się pięknem przyrody. Pamiętajmy jednak, że niektóre rośliny lepiej omijać z daleka.

Barszcz Sosnowskiego może osiągać wysokość do czterech metrów, szerokość liści do 2 m, a grubość łodygi może mieć nawet 12 cm. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Roślina pochodzi z Kaukazu, została sprowadzona do Polski w latach 50. ubiegłego wieku i obecnie występuje w całym kraju. Jej błyskawiczny wzrost i wysoka zawartość substancji odżywczych sprawiły, że uznano ją za doskonałą roślinę uprawną. Jednak ze względu na jej inwazyjność i zagrożenie dla człowieka uprawy barszczu zaniechano.

 

 

Barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny dla człowieka, a szczególnie dla dzieci i osób starszych. Bezpośredni kontakt z tą rośliną grozi bardzo poważnymi oparzeniami, owrzodzeniami, niegojącymi się ranami, pozostającymi bliznami. To jednak nie wszystko. Po kilku godzinach mogą pojawić się problemy z oddychaniem, wymioty, bóle głowy, może wystąpić wstrząs anafilaktyczny. Przebywanie w jej pobliżu (nawet nie bezpośredni kontakt) może także prowadzić do powyższych objawów, bowiem barszcz Sosnowskiego wydziela silne olejki eteryczne.

 

 

Miejsce na ciele, które miało bezpośredni kontakt z rośliną należy obmyć dużą ilością wodą i unikać jego nasłonecznienia. Najlepiej udać się do lekarza.

 

 SPRAWDŹ, GDZIE MOŻNA SPOTKAĆ BARSZCZ SOSNOWSKIEGO 

 


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

MOBILNY ŻURAW OSTRÓW WIELKOPOLSKI