iOstrowWlkp.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iOstrowWlkp.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iOstrowWlkp.pl

Reklama - EUROWARSZTAT TOMIK
Reklama - STOLARSTWO KAMIL SUCHORZEWSKI

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim.

PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM


Sportowe wydarzenia z powiatu ostrowskiego. Poznajcie relacje z rozgrywek ligowych, a także ze szkolnych zmagań i potyczek na osiedlowych boiskach.


Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu ostrowskiego.

Samorząd

Podatki lokalne pójdą w górę?

2020-08-10 08:08:00

Ukazało się obwieszczenie ministra finansów w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2021. Niestety, nie są to dobre wieści dla mieszkańców.

Mieszkańców, z jednym wyjątkiem, mogą czekać podwyżki. Mogą..., bowiem decyzja ostateczna i tak zależy od uchwały rady miasta lub gminy. Nie zmienia to jednak faktu, że minister podniósł maksymalne stawki, do których samorządy mogą się wznieść ustalając lokalne podatki.

Jedyna obniżka o 10 gr, dotyczy opłaty klimatycznej. W przypadku stawek podatku od nieruchomości, od środków transportowych, czy też opłaty za posiadanie psa i targowej poszły one w górę.

 

Wśród najbardziej interesujących mieszkańców jest z pewnością podatek związany z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków. W tym przypadku podwyżka wyniesie 4 gr i teraz górna granica będzie wynosiła 99 gr/m2.

O tyle samo wzrosła maksymalna granica podatku od budynków mieszkalnych (do 85 gr/m2).

Przedsiębiorcy, którzy dotąd płacili do gminnej kasy podatek od prowadzenia działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej, także muszą liczyć się z tym, że samorządowcy będą mogli podnieść te stawkę. Zgodnie z obwieszczeniem ministra finansów podwyżka wyniesie 94 gr (maks. do 24,84 zł/m2).

Sporo podniesie się górna stawka podatku w zakresie środków transportowych. Najmniejsza podwyżka, wśród wymienionych w obwieszczeniu kategorii, to nieco ponad 33 zł. Są zdecydowanie większe...

Maksymalna stawka opłaty targowej została podniesiona do 832,11 zł, a za posiadanie psa do 130,30 zł.

 

Przypominamy jednak, że to nie minister, a lokalne rady na wniosek włodarza, ustalają stawki powyższych podatków. W wielu przypadkach są one niższe od maksymalnych, które są przedstawione w Monitorze Polskim. Biorąc jednak pod uwagę obecną, trudną sytuację finansową samorządów, o której wielokrotnie wypowiadają się sami rajcy, to w przyszłym roku, w wielu gminach, można spodziewać się niezbyt przychylnych mieszkańcom rozwiązań. Jak będzie? Na to pytanie poznamy odpowiedź za kilka miesięcy...


Zamów reklamę w gazecie internetowej iOstrowWlkp.pl

Reklama w Gazecie Internetowej

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.


Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki

Autopromocja - Informator Ślubny - Organizacja, tradycje, porady


Informacje na temat edukacji w Ostrowie Wielkopolskim i okolicy.

Reklama SMOK AUDIOiOstrowWlkp.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - iostrowwlkp.pl