iOstrowWlkp.pl reklamy
Nowe Skalmierzyce

Po raz kolejny, w wyjątkowy sposób, upamiętnili wydarzenia Powstania Wielkopolskiego

Zdjęcie: Lerachef Studio, Dariusz Smułka
W Nowych Skalmierzycach odbyła się XIII edycja Rajdo-biwaku „Szlakiem Powstańców Wielkopolskich” przygotowana przez tamtejszych harcerzy ze Szczepu ZHP „Granica” należącego do Hufca w Kaliszu.

Rajdo-biwak to cykliczna impreza harcerska upamiętniająca wydarzenia Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Nowe Skalmierzyce w jeden weekend w roku zamieniają się w miasteczko, na ulicach którego można spotkać grupy powstańców, patrole niemieckie i przypadkowych, klimatycznych przechodniów. Z roku na rok rajd spotyka się z coraz większym zainteresowaniem – w tym roku po raz pierwszy zyskał miano imprezy chorągwianej!

 

Na tegoroczną edycję przyjechało 17 patroli: Patrol Republiki Ostrowskiej – Hufiec Ostrów Wielkopolski, Granat – Hufiec Ziemi Ostrzeszowskiej, Morro – Hufiec Ziemi Ostrzeszowskiej, Team Vasyl – Hufiec Kępno, Commando – Hufiec Poznań Wilda, 1 Pluton Jarocińskich Kompanii Lotnych – Hufiec Jarocin, Spalone podpłomyki – Hufiec Kalisz, Sami z siebie – Hufiec Kalisz, Motta satino – Hufiec Kutno, Kabanoski z małej wioski – Hufiec Kalisz, Olkamakualel – Hufiec Kalisz, Powstańcze Wróble – Hufiec Kalisz, Feniksy – Hufiec Kalisz, Gustowny Patrol Wszechobecnej Miłości – Hufiec Leszno, Niewiedza Kielce – Hufiec Kielce Miasto, Krokodyle – Hufiec Wschowa, Dej luńt klamsztula – Hufiec Trzemeszno.
 

Zacznijmy jednak od początku… W piątek od godziny 17 do Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach, a w zasadzie do kamienicy przy ul. Kaliskiej 52, którą szkoła stała się na czas biwaku, zaczęły przyjeżdżać patrole. W jej biurze odbierano klucze do pokoi. Szykowano się w nich do 9. Międzynarodowego Dnia Kobiet, podczas którego odbył się przygotowany przez przebranych w rewelacyjne stroje uczestników pokaz mody z tamtego okresu oraz potańcówka. Po wieczornych zabawach przyszedł czas na apel, który oficjalnie, rozkazem L1/2019, rozpoczął XIII Rajdo-Biwak.

 

W sobotę rano harcerze ruszyli na trasę gry, której tematem było właśnie Powstanie Wielkopolskie. Do przejścia było 19 punktów, na których czekały przeróżne zadania. Na początku spotkali „gazeciarza”, który wprowadzał w grę oraz przekazywał informacje historyczne o mieście i kierował na dalsze punkty. Kolejne z nich to to m.in. „pucybut”, który polecił patrolom doniesienie dziennika oraz osprzętu do dowództwa, a przy tym ostrzegał, by nie dać się złapać chodzącym po mieście patrolom niemieckim. W „dowództwie” powstańcy przekazywali zdobyte rzeczy oraz składali przysięgę wierności. Tutaj dostawali dalsze rozkazy, takie jak przejęcie zdobytych przez łącznika dokumentów oraz udział w szkoleniu. Patrole miały okazję nauczyć się posługiwania bronią oraz tajnymi szyframi. Po wcześniejszym obmyśleniu taktyki (jak najłatwiej się przedostać, gdzie zdobyć potrzebne rzeczy) odbijali jeńców. Tworzyli banery propagandowe, dostarczali leki do szpitala polowego, nagrywali audycję radiową, która miała namawiać do wzięcia udziału w powstaniu, ruszali także w niebezpieczną drogę w ślad za patrolem niemieckim, który posiadał ważne dokumenty. To był naprawdę wyczerpujący czas dla naszych uczestników, pełen wrażeń, emocji, śmiechu, łez. Łącznie, wszyscy przeszli ponad 1400km! Wykazali się niesamowitą odwagą, sprytem i chęcią do współpracy i pomocy! To czysta przyjemność przygotowywać dla nich taki rajd! - mówili organizatorzy imprezy.

 

Po udanej grze patrole przybywały do „kamienicy” na zasłużony obiad i odpoczynek. Po nabraniu sił przemaszerowali pod pomnik Powstańców Wielkopolskich, gdzie zespół reprezentacyjny szczepu pod dowództwem pwd. Łukasza Kosteckiego przygotował specjalny apel, złożył kwiaty i zapalił znicze. Wieczorem odbyła się w Starym Kinie gala rozdania statuetek „Profil Paderewskiego”, którą przygotowała hm. Aleksandra Nowak. Poprowadzili ją dh Aleksandra Szmyt i dh Olgierd Nowak. Grupa „Dance Obsession” z MDK w Ostrowie Wielkopolskim zaprezentowała klimatyczny pokaz taneczny, a pianista Piotr Kulig wykonał koncert pieśni patriotycznych. Nie zabrakło przemówień gości: burmistrza Jerzego Łukasza Walczaka, Komendanta Chorągwi Wielkopolskiej ZHP - hm. Tomasza Kujaczyńskiego oraz Komendanta Hufca ZHP Kalisz - hm. Mariana Maćkowiaka. Głos zabrali również komendant tegorocznej edycji - pwd. Ada Szmyt oraz Komendant Szczepu ZHP „Granica” - phm. Jakub Nowak, który mianował dh. Adę swoim zastępcą, co było wielką niespodzianką zarówno dla niej samej, jak i pozostałych.

 

Uczestnicy, mieszkańcy oraz goście poznali zwycięzców w pięciu różnych kategoriach: „Znakomite aktorstwo”, „Mistrzowie współpracy”, „Najchytrzejsi z chytrych”, „Najlepszy strój” oraz „Zwycięzcy XIII edycji”. Nagrody wręczała Zastępca Komendanta Chorągwi Wielkopolskiej ZHP - phm. Kinga Pelec. Wyniki:

  • „Znakomite aktorstwo” - Patrol Granat – Hufiec Ziemi Ostrzeszowskiej
  • „Najchytrzejsi z chytrych” - Patrol Feniksy – Hufiec Kalisz
  • „Mistrzowie współpracy” - Patrol Commando – Hufiec Poznań Wilda
  • „Najlepszy strój” - Patrol Republiki Ostrowskiej – Hufiec Ostrów Wielkopolski
  • „Zwycięzcy XIII Rajdo-biwaku” - 1 Pluton Jarocińskich Kompanii Lotnych – Hufiec Jarocin

 

Po części oficjalnej uczestnicy wrócili do szkoły na poczęstunek, a rodzice wraz z delegatami Chorągwi Wielkopolskiej udali się na spotkanie Koła Przyjaciół Harcerstwa, do którego dołączenia harcerze zapraszają wszystkich swoich sympatyków.


W niedzielę rozkazem L2/2019 odbył się apel kończący, a po nim wyczerpani, ale szczęśliwi uczestnicy wrócili do domów. Każdy wyjechał ze wspaniałymi pamiątkami: opracowanym na potrzeby Szczepu śpiewnikiem „Krawężnik”, złotą (z okazji 100. rocznicy zakończenia powstania) plakietką okolicznościową i innymi gadżetami.

 

- Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację kolejnej edycji imprezy. Bez Waszej pomocy nie udałoby się zorganizować tak świetnego przedsięwzięcia. Dziękujemy burmistrzowi Jerzemu Łukaszowi Walczakowi za wsparcie naszej inicjatywy oraz Teresie Kiełbik – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach za udostępnienie nam po raz kolejny placówki. Dziękujemy sponsorom i partnerom imprezy. Dziękujemy członkom Szczepu za nieocenioną pomoc organizacyjną. Dziękujemy rodzicom i członkom szczepowego Koła Przyjaciół Harcerstwa za zaangażowane w akcję, przygotowanie wypieków oraz częstowanie naszych bohaterów ciepłą herbatą i kanapkami na trasie rajdu! Dziękujemy mieszkańcom za każdy uśmiech i ciepłe słowo. Jesteście wspaniali! Mam nadzieję, do zobaczenia w przyszłym roku! - dodała pwd. Ada Szmyt.

 

Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęli: burmistrz Nowych Skalmierzyc Jerzy Łukasz Walczak oraz Chorągiew Wielkopolska ZHP im. Powstańców Wielkopolskich.

 

 
Źródło: Gabriela John

Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

MOBILNY ŻURAW OSTRÓW WIELKOPOLSKI