iOstrowWlkp.pl reklamy
Porady

Plamy z wosku - czym usunąć?

2017-10-30 06:10:00
Wielkimi krokami zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Za chwilę rozpoczną się generalne porządki na cmentarzach. Czyszczenie grobów nie zawsze jest jednak łatwe i proste. Czy też macie problem z usunięciem plam z wosku na nagrobkach? Zobaczcie, jakie są na to sposoby!

Jest kilka sposobów dotyczących usunięcia wosku z granitowych pomników. Postanowiliśmy przytoczyć tu te najpopularniejsze.

 

Jedną z opcji jest użycie chlorku metylenu. Najlepiej polać zanieczyszczone miejsce gorącą wodą lub spróbować usunąć wosk przy pomocy drewnianej lub plastikowej skrobaczki. Następnie wylewamy na plamę niewielką ilością chlorku metylenu, który pozostawiamy na kilka minut. Przy tej czynności należy założyć gumowe rękawice, ponieważ jest on substancją żrąca. Kolejnym etapem jest wyczyszczenie plamy przy użyciu szczotki i przetarciu zabrudzonego miejsca ścierką. Na koniec należy polać to miejsce sokiem z cytryny, a jego nadmiar zebrać ściereczką. Przed zastosowaniem tego środka należy zapoznać się ze środkami ostrożności!

 

Kolejną możliwością jest użycie... szyby. Metodę tę stosujemy w upalny dzień. Wosk delikatnie zeskrobujemy z grobu. Plamę przykrywamy ręcznikiem papierowym, a następnie kładziemy na niego kawałek szyby. Pod wpływem ciepła wosk powinien wsiąknąć w papierowy ręcznik. Konieczne może być kilkakrotne powtórzenie tych czynności.

 

Plamę po wosku można również usunąć za pomocą wody z octem. Przygotowujemy roztwór (2-3 łyżki octu na 1 litr wody) i gąbką lub ściereczką myjemy kamień. Istotne jest sprawdzenie na mało widocznym fragmencie, czy kamień nie odbarwia się pod wpływem octu.

 

Istnieje wiele porad odnośnie usunięcia wosku z granitowych pomników. Przytoczyliśmy te najpopularniejsze.

 


Czytaj również