iOstrowWlkp.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iOstrowWlkp.pl

Reklama - EUROWARSZTAT TOMIK

Autopromocja - Masz temat? Napisz list do naszej redakcji!

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim.
Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu ostrowskiego.


PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM


Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu ostrowskiego.


Reklama SMOK AUDIO
Zdrowie

Pierwszy taki przeszczep w Ostrowie Wielkopolskim

2021-02-09 12:02:00

Zdjęcie: powiat-ostrowski.pl
Przeszczep flory bakteryjnej jelita grubego czyli stolca wykonano pacjentowi na oddziale chirurgii ostrowskiego szpitala. Był to pierwszy taki przeszczep w Ostrowie Wielkopolskim, a zabieg wykonano pacjentowi po przebytym covidzie z zakażeniem jelit.

Zastosowana metoda wykorzystywana jest na świecie i w Polsce w większych ośrodkach.

Chory, u którego wykonano przeszczep flory bakteryjnej jelita grubego leczony był z powodu zakażenia bakteryjnego jelit bakteriami z rodzaju Clostridia. Jest to często stan zagrażający życiu z powodu utraty dużej ilości płynów i zaburzeń elektrolitowych. Zakażenie to jest często stanem towarzyszącym chorym osłabionym, mającym infekcję wirusowe, szczególnie Covid-19 lub leczonych dużymi dawkami antybiotyków. Choroba ta jest szczególnie niebezpieczna w szpitalach i domach opieki społecznej.

Lekarze przyznają, że leczenie antybiotykowe nie zawsze wystarcza. Czasami potrzebna jest interwencja chirurga z zastosowaniem właśnie przeszczepu flory bakteryjnej.  

- To prosty i przynoszący dobre efekty zabieg. Pozwala szybko wrócić do zdrowia. Endoskopiści z oddziału umieścili próbkę bezpośrednio w jelicie grubym. I teraz te bakterie jakby na nowo zaczynają „mieszkać” w jelicie grubym, a w konsekwencji stan pacjenta się poprawia - powiedział dr n. m. Jarosław Kasperczak, kierownik oddziału chirurgii w ostrowskim szpitalu.

Żeby mogło dojść do przeszczepu, wcześniej musi się znaleźć dawca. Po przebadaniu próbka trafia do laboratorium. Może tam być przechowywana nawet kilka lat i wykorzystana w razie potrzeby. Tak było w przypadku operacji w Ostrowie, a próbka podana pacjentowi przyjechała z laboratorium w Poznaniu.

Pacjentem był starszy mężczyzna, który obecnie czuje się dobrze.

Źródło: powiat-ostrowski.plBank Spółdzielczy w Jarocinie - Oddział w Ostrowie Wielkopolskim

iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie


Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki


Informacje na temat edukacji w Ostrowie Wielkopolskim i okolicy.

Informacje na temat wydarzeń kulturalnych w Ostrowie Wielkopolskim i okolicy.iOstrowWlkp.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - iostrowwlkp.pl