iOstrowWlkp.pl reklamy
Ważne sprawy

Pamiątki z podróży - czego nie wolno przywozić?

2022-07-22 12:07:00

Kupując egzotyczne pamiątki z podróży, powinniśmy zwrócić uwagę na to, z czego są wykonane. Przewóz okazów zagrożonych gatunków roślin i zwierząt wymaga odpowiednich zezwoleń i świadectw CITES.


Ograniczenia i zakazy związane z przywozem i wywozem z Unii Europejskiej (UE) okazów roślin i zwierząt gatunków zagrożonych wyginięciem reguluje Konwencja Waszyngtońska - CITES. 

 

Wracając z egzotycznych wakacji, powinniśmy zwrócić uwagę na to, jakie pamiątki przywozimy do kraju. Wiele osób kupuje biżuterię, torebki i dodatki ze skór zwierząt, muszle, leki stosowane w medycynie tradycyjnej, regionalne ubrania, ozdoby do mieszkania czy fragmenty dzikiej przyrody. Tymczasem mogą one zawierać fragmenty roślin lub zwierząt z gatunków zagrożonych wyginięciem, chronionych konwencją waszyngtońską.

 

Nielegalny przewóz okazów chronionych to przestępstwo, za które grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Możliwy jest on tylko na podstawie odpowiednich zezwoleń i świadectw CITES.

 

Przykład:

Słoń jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem, w związku z tym przewóz przez granicę wyrobów z kości słoniowej jest zabroniony.

 

Więcej informacji znajdziesz w serwisie granica.gov.pl (link otwiera się w nowym oknie).

Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Poznaniu


Czytaj również

POLUB NAS NA FACEBOOK