iOstrowWlkp.pl reklamy
Ostrów Wielkopolski

Ostrowskie talenty i osobowości nagrodzone!

W miniony piątek Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, wręczyła nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
- Chciałam uhonorować tych, którzy dla Ostrowa znaczą wiele i robią wiele. Bez wątpienia ludzie ostrowskiej kultury są naszym własnym, osobistym skarbem narodowym. Dziś przyszło nam doceniać ich pracę w momencie dla nich niezwykle trudnym – w czasie, gdy niełatwo jest dzielić się twórczością z innymi. Czekamy na to, byśmy mogli wspólnie podziwiać wszystkie talenty, pasje, wszystkie dokonania i sukcesy – mówiła podczas uroczystej gali prezydent Miasta.
 
W ostrowskim Forum Synagoga nagrody przyznawane zostały w kategoriach: Młody talent, Osobowość kultury, Dzieło roku oraz Benefaktor Culturae Ostroviensis dla dobrodziejów wspierających działania artystów.
 
- Co roku w każdej z nich można bez zastanowienia wskazać fantastyczne nazwiska, wspaniałe dzieła i niesamowite osobowości. Za to, jako prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, bardzo serdecznie dziękuję – zapewniła Beata Klimek.
 
 
 
Nagrodzeni w kategorii „Młody talent”
 
 
  • Oskar Berliński
Oskar to jedenastolatek, który ma zadatki na wielkiego artystę: gra na skrzypcach, śpiewa, a do tego wzorowo się uczy i udziela się w sporcie. Jego ostatnie osiągnięcia to II miejsce w X międzyszkolnym konkursie piosenki „Zwierzaki w piosenkach”, III miejsce oraz współudział przy nagraniu płyty w XII Wielkopolskim Konkursie Piosenki Mikrofonik 2019 i wyróżnienie w 24 konkursie piosenki ,,Wygraj sukces”.
 
 
  • Zuzanna Jarocka
Zuzia od trzech lat uczęszcza do Grupy Baletowej „Gwiazda", z którą brała udział w wielu przeglądach i konkursach z sukcesami reprezentując Ostrów Wielkopolski. W listopadzie ubiegłego roku zadebiutowała jako solistka w tańcu współczesnym i od razu sięgnęła po najwyższe trofea. Zaledwie półroczna lista jej sukcesów prezentuje się tak okazale, że nie sposób wymienić wszystkiego. Wystarczy tylko wspomnieć, że czy w Polsce, czy za granicą, zawsze zajmuje miejsca na podium. 1 miejsce w VII Międzynarodowym Konkursie Sztuki Baletowej w Elblągu, czy zwycięstwo w ONLINE MUSIC FESTWAL CYBERT ART SPECIAL EDITION w Pradze to tylko dwa z długiej listy jej osiągnięć.  Zuzia zresztą, jak na artystkę przystało, nie tylko tańczy, ale też rysuje, maluje, śpiewa i gra flecie,  gitarze oraz ukulele.
 
 
  • Wiktoria Krupa
Ta młoda utalentowana dziewczyna jest związana z Grupą Baletową „Gwiazda" od 7 lat i ma na swoim koncie zarówno  choreografiach solowych, jak i grupowych niemałe sukcesy. Wystarczy wspomnieć, że wraz z grupą została laureatką Międzynarodowego konkursu „Island of Talent" w Chorwacji, Ogólnopolskiego konkursu Magia Tańca czy Międzynarodowego konkursu w Pradze, a do tego trzeba doliczyć sukcesy solowe,  w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Baletowej w Elblągu w Białobrzeskim E-Dance Show w Gdańsku. Wiktoria jest też zaangażowaną wolontariuszką.
 
 
  • Aleksandra Lewek
Ola od najmłodszych lat związana jest z Grupą Baletową „Gwiazda". Należy do grona solistek reprezentujących swą grupę i swoje miasto podczas konkursów, festiwali i imprez masowych. Jest perfekcjonistką w każdym calu, stąd jej liczne sukcesy: I miejsce na Festiwalu Sztuki Tanecznej „Pląsowadła", I miejsce za neoklasyczna solówkę w Chorwacji, Grand Prix Solo XVII Ogólnopolskiego Konkursu Tanecznego „Magia Tańca", czy I miejsce na festiwalu Prague Dance Open. Lista nagród jest jeszcze długa. Dodajmy jeszcze, że Aleksandra Lewek dobrze zapowiadającą się flecistką i może pochwalić się również sukcesami sportowymi.
 
 
  • Wojciecha Pietrzaka
Wojtek to uczeń ostrowskiego Zespołu Szkół Muzycznych, który reprezentuje szkolę na konkursach pianistycznych o zasięgu makroregionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Jego ostatnie sukcesy to: pierwsza nagroda na X i XI International Music Competition w Belgradzie, pierwsza nagroda na V Festiwalu Pianistycznym im. Apolinarego Szeluty w Słupcy 2019 i wyróżnienie na XI Międzyszkolnym Konkursie Pianistycznym w Kościanie 2019. Wojciech Pietrzak prezentuje też swój talent na wielu lokalnych koncertach, jak choćby Forte Piano.
 
 
  • Zespół tańca współczesnego „AZYL"
Azyl tworzą pełni pasji i energii tancerze z Młodzieżowego Domu Kultury, którzy sugestywną choreografią starają się przekazać prawdziwe emocje i historie, często wzruszając widzów. Dzięki pasji i godzinom ciężkiej pracy na sali treningowej, mają na swoim koncie wiele sukcesów ogólnopolskich jak i na arenie międzynarodowej. Taneczna jedenastka Alicji Zaremby to: Klaudia Biała, Weronika Drząkowska, Marcelina Durdyn, Marcjanna Klusak, Katarzyna Łukasiewicz, Anna Michalak, Katarzyna Pasternicka, Marta Sufryd, Karolina Turska, Alicja Weisskopf i Patryk Wawrzyniak.
 
 
 
Nagrodzeni w kategorii „Osobowość Ostrowskiej Kultury”
 
 
  • Małgorzata Ampuła
Pani Małgorzata przez wiele lat pracowała w ostrowskim Empiku, a od kilku lat jest zatrudniona w muzeum. Z jej życzliwością i uśmiechem spotka się każdy, kto zajrzy do kiosku muzealnego, by kupić książkę czy pamiątkę. O miłości do pracy muzealnika świadczy fakt, że Małgorzata Ampuła z chęcią pomaga kolegom z pracy w przygotowaniu eksponatów do wystaw stałych i czasowych, mimo że nie leży to w zakresie jej obowiązków. Dzięki jej intensywnym wysiłkom podczas tegorocznej Nocy Muzeów udało się uruchomić muzealny e-kiosk oferujący ponad 150 produktów.
 
  • Jarosław Błoch
Ten nauczyciel, muzyk i przedsiębiorca od wczesnych lat młodzieńczych związany jest z orkiestrami dętymi działającymi na terenie Ostrowa Wielkopolskiego. Od roku 1978 muzyk Orkiestry Dętej Węzła PKP i Orkiestry „Spomasz" a od 2007 roku Ostrowskiej Orkiestry Koncertowej. Równoleglegra na klarnecie w zespołach kultywujących polską muzykę folklorystyczną: najpierw to był Zespół Pieśni i Tańca „MAKI" w Zielonej Górze, potem  „ŚLĘŻANIE" we Wrocławiu, a w latach 2010-2015 Kapela „BOĆKI" w Przygodzicach. Pan Jarosław został już odznaczony Srebrną Odznaką Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, a teraz jest osobowością ostrowskiej kultury.
 
 
  • Małgorzata Błoch
Małgorzata Błoch od 2008 roku jest sopranem w Chórze Nauczycielskim im. Stanisława Wiechowicza, a od 2010 roku działa w chórze jako instruktor muzyczny w głosach żeńskich. Przez 9 lat pełniła funkcję prezesa, organizując wiele wyjazdów chóralnych na warsztaty, przeglądy i festiwale w kraju i za granicą. Jako prezes pani Małgorzata śpiewająco załatwiała sprawy organizacyjne i finansowe Chóru, dbała o integrację członków i troszczyła się o zdobycie sponsorów. To osoba operatywna i kreatywna, która dbała o to, by Chór Nauczycielski miał możliwości prezentacji swoich umiejętności w Ostrowie, w kraju i za granicą.
 
 
  • Sylwia Jakubek
To animatorka kultu chopinowskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Od kilkunastu lat jest członkiem Ostrowskiego Koła Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Ostrowie Wielkopolskim, w którym od trzech kadencji pełni zaszczytną funkcję wiceprzewodniczącej Zarządu. Organizatorka lub współorganizatorka cyklu działań artystycznych Wtorki Chopinowskie, podróży studyjnych po miejscach chopinowskich w Polsce i Europie Majowego Salonu Chopina, Gali Chopinowskiej, a także zeszłorocznego cyklu czterech koncertów „Fryderyk przyjechał" w Odolanowie, Ostrowie, Kotłowie i Antoninie. Jest każe inicjatorką cyklu edukacyjnego dla dzieci ostrowskich szkół podstawowych „Fryderyk nasz rówieśnik". Sylwia Jakubek przed laty była też współzałożycielką Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
 
 
  • Stanisław Jarosik
To muzyk, który naukę gry na trąbce rozpoczął w 1963 roku w orkiestrze dętej w Ołoboku. Od 1972 r. grał okazjonalnie w orkiestrze Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Ostrowie Wielkopolskim, a przez dwa lata w orkiestrze wojskowej w Głogowie. Po powrocie z wojska został stałym członkiem orkiestry ZNTK w Ostrowie Wielkopolskim, która potem przekształciła się  w Ostrowską Orkiestrę Koncertową. W 1993 roku Stanisław Jarosik reaktywował orkiestrę OSP Ołoboki został jej kapelmistrzem. Jest również kierownikiem kapeli ludowej przy Regionalnym Zespole Pieśni i Tańca w Ołoboku.
 
 
  • Hanna Kępińska
Od początku funkcjonowania Kina Komeda pracuje na stanowisku kasjerki tejże instytucji. Rzetelna, odpowiedzialna, sumienna i kreatywna. Często wychodzi poza ramy standardowej pracy kasjera, stając się czujnym i czułym komentatorem kin i kinematografii. Od wielu lat prowadzi szczegółowe sprawy rozliczeniowe w ramach działalności reklamowej Kina Komeda, co wymaga właśnie szczególnej skrupulatności i odpowiedzialności. Dla klientów kina - zawsze miła i grzeczna. Dzięki pozytywnemu nastawieniu do świata rozwiązuje najbardziej zawiłe problemy.
 
 
  • Aleksandra Kiełb-Szawuła
Poetka, pieśniarka, animatorka kultury. Kiedyś wokalistka zespołu Stare Dobre Małżeństwo, potem wydała cztery płyty solowe, jeszcze później gościnnie występowała w zespole Do Góry Dnem. W roku 2012 współtworzy zespół U Studni, z którym wydała już 5 płyt. Ostatnia pt. „Ześrodkowanie” ukazała się jesienią 2019 roku. Ale przecież Aleksandra Kiełb-Szawuła nie tylko śpiewa i gra. Jest autorką wierszy, piosenek, limeryków, tekstów satyrycznych... Od lat prowadzi wieczory działań artystycznych szuflada i organizuje konkursy poetyckie. Uważna i wnikliwa. Kiedy trzeba - bezkompromisowa. Kontestatorka codzienności. Potrafi z przymrużeniem oka przyglądać się światu, parafrazując go pomiędzy strofami wierszy i piosenek. Doskonała przewodniczka po meandrach niełatwego i niejednoznacznego świata poezji  szeroko pojętej.
 
 
  • Karol Kierzynka
Od 2012 roku jest pracownikiem Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, dla którego zaprojektował już blisko 200 plakatów. Jego projekty stały się rozpoznawalną marką ostrowskiego muzeum i nic dziwnego, bo przez plakat właśnie wyraża swoją artystyczną pasję. Dowodem na to jest jego uczestnictwo w wielu wystawach krajowych i zagranicznych, jak choćby w Brukseli, Rzymie, Berlinie czy Nowym Jorku. Zdobywca dwóch wyróżnień za dwa projekty na Międzynarodowym Konkursie na plakat „ROTMISTRZ PILECKI BOHATER NIEZWYCIĘŻONY „RAPORT Z AUSCHWITZ” 2018. Twórca plakatów do spektakli dla „Mam Teatr”, do filmów Alicji Stasiewicz i Lecha Mackiewicz Piotra Glacy Mohameda ze Sweet Noise.
 
 
  • Jerzy Lisoń
Od roku 2004 gra w Ostrowskiej Orkiestrze Koncertowej. Aktywnie uczestniczy we wszystkich koncertach, takich jak: koncerty walentynkowe, charytatywne dla Hospicjum św. Józefa, Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz w Świątecznym Orkiestr Graniu. Bierze udział w występach orkiestry podczas uroczystości państwowych, miejskich i kościelnych. Swoją edukację muzyczną rozpoczął w 1960 roku w Domu Kultury w Ostrowie Wielkopolskim. Początkowo uczył się gry na akordeonie, a następnie na klarnecie i saksofonie. Swoje umiejętności doskonalił w Orkiestrze Węzła PKP i Krotoszyńskiej Orkiestrze Dętej.
 
 
  • Anna Plucińska
Anna Plucińska Pracuje w Kinie Komeda na stanowisku kasjerki. Wzorowo podchodzi do sprawnych operacji w kasie i obsługi widzów jednocześnie nierzadko rozwiązując nietypowe sytuacje. Osoba niezwykle pomocna dla widzów kina. Dba o dobry i estetyczny wizerunek kina. Niespotykanie wrażliwa na potrzeby kina, nie traktując go tylko jako miejsce pracy, ale przybytku kultury i ducha. Zawsze miła, niezwykle grzeczna. Nad wyraz usłużna, bardzo koleżeńska. Zawsze chętna do udziału w każdej nowej inicjatywie.
 
 
  • Urszula Szczepaniak
Urszula Szczepaniak od dziesięciu lat pracuje społecznie na rzecz Stowarzyszenia Kulturalnego „Gwiazda" w Ostrowie Wielkopolskim. Od czterech lat pełni funkcję prezesa, a jej aktywność na tym się nie kończy. Dzięki niej młode tancerki mają możliwość reprezentowania Ostrowa na licznych konkursach i festiwalach w kraju i za granicą, np. w Chorwacji, Hiszpanii, Portugalii, czy we Włoszech. Urszula Szczepaniak z ochotą robi wszystko: pozyskuje fundusze, przygotowuje projekty, nawiązuje kontakty ze sponsorami i mediami, prowadzi stronę internetową Grupy Baletowej „Gwiazda" i konkursu „Magia Tańca", nagrywa i montuje filmy... Dzięki jej zaangażowaniu, zespół „Gwiazda" stał się jeszcze bardziej rozpoznawalny w kraju i za granicą.
 
 
  • Szymon Tacik, Wojciech Sperling
To współzałożyciele i współwłaściciele Klubu Stara Przepompownia, w którym organizują ponad 160 wydarzeń kulturalno-rozrywkowych rocznie. Tylko w zeszłym roku zagrał u nich Organek, Mrozu, Kamil Bednarek, Acid Drinkers, wystapił, Abelard Giza, odbyły się wernisaże i spotkania, a wyliczać można by jeszcze długo. Szymon i wojtek aktywnie działają w ostrowskim  stowarzyszeniu z inicjatywą!, które realizuje rozmaite przedsięwzięcia z Wydziałem Kultury i Prezydentem Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
 
 
  • Karolina Treska
Zdolna, skromna i wszechstronna. Jest malarką, rysowniczką, graficzką i rzeźbiarką, ale także poetką, chórzystką i instrumentalistką-akompaniatorką Uczestniczy w plenerach i wystawach zbiorowych ostrowskiego środowiska plastycznego, jest także autorką kilku wystaw indywidualnych (ostatnia w Klubie Stara Przepompownia pt. „Prawie monochromatycznie"; styczeń 2020) i wieczorów autorskich. Projektuje i realizuje malarskie dekoracje ścienne oraz plakaty koncertowe. Poza tym prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci w Gminnym Ośrodku Kultury w Wysocku Wielkim.
 
 
  • Monika Walczak
To znana ostrowianom wokalistka, która od wielu lat umila swym miękkim swingującym głosem nie tylko uroczystości i koncertu lokalne, ale też te krajowe czy międzynarodowe. W lipcu zeszłego roku zdobyła ZŁOTY MEDAL i I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu w Grecji. Obecnie jest w trakcie wydania płyty z wokalistami, których prowadzi w Studiu Wokalnym „Art. Voice” w Ostrowie Wielkopolskim i przygotowuje dwa  chóry do Wojewódzkiego Konkursu „Śpiewająca Polska.
 
 
 
Nagrody w kategorii „Dzieło Roku”.
 
 
  • Centralny Katalog Biblioteczny, Powiatowy Katalog Biblioteczny, Międzyszkolny Katalog Biblioteczny
Dzięki nowatorskim działaniom zespołu bibliotekarzy ostrowskich: starszego kustosza Alicji Sierakowskiej, starszego kustosza Sławomira Poprawskiego i informatyka Piotra Tomczaka w 2019 roku użytkownicy bibliotek otrzymali dostęp bezpośredni on-line do katalogu 700 000 tysięcy woluminów zgromadzonych w bibliotekach publicznych i szkolnych na terenie naszego rejonu. System umożliwia dostęp do tytułów wybranych książek, rezerwacji wybranych pozycji oraz terminów zwrotów.
 
 
  • Mural z wizerunkiem Krzysztofa Komedy Trzcińskiego Konrada Moszyńskiego na ścianie przy ulicy Kolejowej 49 w Ostrowie Wielkopolskim.
Mural powstał w 50. rocznicę śmierci Krzysztofa Komedy z inicjatywy Urzędu Miejskiego, a zaprojektował go i wykonał ostrowski dizajner i grafik, Konrad Mucha Moszyński. Żywe, neonowe kolory odzwierciedlają muzykę Komedy — innowacyjną i na wskroś nowoczesną, odwołują się do stylistyki jazzowej, będąc jednocześnie nawiązaniem do okładki płyty Komeda – Astigmatic.
 
 
 
  • Tytuł Benefaktor Culturae Ostroviensis, dobrodzieja, który finansowo wspiera działania artystów otrzymała firma Trasko Automatyka Sp. z o.o.
Nagrodę odebrali:
 
Piotr Dejneka – właściciela firmy Trasko Automatyka, przedsiębiorca, wizjoner i inwestor, a także współzałożyciel fundacji NOS DUO pomagającej potrzebującym oraz Paweł Ulichnowski, prezes spółki Trasko Automatyka.
 
Firma Trasko Automatyka była donatorem Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy, wsparła finansowo i materialnie projekty muzyczne takie jak choćby, „Fortepianowy kalejdoskop” A. H. Bączyka oraz innych, wspiera turnieje sportowe w szkołach, projekty dla ratowania zdrowia i życia,. Jednym z nich  była „Piaszczysta podróż dla Natana”, w której pracownik firmy Trasko zbierał pieniądze idąc pieszo brzegiem morza ze Świnoujścia na Hel.
 
Wsparcie schroniska dla zwierząt, pomoc dla przedszkoli, szkół, a także pomoc materialne i zaangażowanie w imprezy kulturalne Ostrowskiego Centrum Kultury, zwłaszcza w czasie pandemii. Firma Trasko Automatyka na wiele sposobów wspiera kulturalne działania ostrowskich instytucji kultury i magistratu i za to należy się ten zaszczytny tytuł.
 
 
- Ostrowska kultura jest już uznaną marką. Będziemy nadal ją promować, a ona nadal promować będzie nasze miasto. Jej przedstawiciele są znakomitymi ambasadorami Ostrowa w różnych zakątkach świata. Za to okazuję Wam uznanie, szacunek i moją osobistą wdzięczność – podsumowała prezydent Miasta.
 
Część artystyczną uświetnił występ duetu LUCY&Tom.






Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również