iOstrowWlkp.pl reklamy
Ostrów Wielkopolski

„Ostrowski Spichlerz” otwarty

Artykuły spożywcze, lokalne pieczywo, owoce i warzywa czy chemia gospodarcza są do kupienia w dużo niższych cenach w sklepie społecznym „Ostrowski Spichlerz”. To pierwszy tego typu sklep w Wielkopolsce. O tej inicjatywie pisaliśmy już kilka dni temu.

Sklep powstał przy Placu 23 Stycznia 22 w Ostrowie Wielkopolskim. To efekt współpracy miasta z Fundacją Wolne Miejsce, Fundacją Ostrowska Spiżarnia oraz prywatnym przedsiębiorcą Januszem Ulichnowskim.

- Dziś w naszym mieście otwieramy pierwszy w Wielkopolsce sklep społeczny. Znajdują się tutaj pełnowartościowe produkty, przede wszystkim spożywcze, takie które są potrzebne w codziennym życiu. Na półkach znajdziemy także wędliny, ser i nabiał oraz pieczywo z ostrowskich piekarni Jubilatka i Wieczorek. Oddajemy ten sklep naszym mieszkańcom z nadzieją, że dzięki tej inicjatywie będzie im łatwiej - podkreślała podczas wczorajszego otwarcia Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Dziś, przy okazji oficjalnego otwarcia sklepu zakupy mógł zrobić każdy. Chętnych nie brakowało. Ostrowianie od razu zauważyli dużo niższe ceny.

- Bardzo się cieszę, że taki sklep powstał. Ludzie naprawdę nie mają pieniędzy. Ja mam 1260 złotych emerytury. Jest mi bardzo ciężko, dlatego taki sklep to niezwykle ważna inicjatywa - mówi pani Ewa.

- Kupiłem jabłka, miód, ananasy w puszce, herbatkę, ciasteczka, pierniczki. I za te zakupy zapłaciłem niecałe 38 złotych. Jestem bardzo zadowolony. Na pewno będę robił tu zakupy. Wspaniały pomysł - podkreśla pan Jan.

- Ceny naprawdę są dużo niższe niż w normalnych sklepach. Dla emerytów i rencistów taki sklep to doskonałe miejsce, bo możemy zaoszczędzić. Nie będziemy musieli oglądać złotówki z każdej strony. Dzisiaj kupiłam takie bieżące potrzebne produkty, trochę już na święta. Jest bardzo duży wybór. Bardzo się cieszę, że taki sklep w Ostrowie powstał - mówi pani Hanna.

To miejsce, które powstało z myślą o osobach znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, w tym finansowej. Aby móc zrobić zakupy w sklepie potrzebne jest zaświadczenie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Wydanie takiego dokumentu uzależnione jest od dochodów:

  • w przypadku osoby samotnie mieszkającej to kwota 2 328,00 zł,
  • w przypadku rodziny w przeliczeniu na każdą osobę w gospodarstwie to kwota 1 800,00 zł.

Do tej pory taki dokument odebrało kilkadziesiąt osób.

- Ustalenie kryterium dochodowego do 300% pozwoli na szerszy dostęp i wsparcie większej grupy osób. Takie zaświadczenia mogą otrzymać osoby samotne lub rodziny, które na co dzień z pomocy MOPS-u nie korzystają, a są chwilowo w trudnej sytuacji życiowej i materialnej, bo na przykład straciły pracę albo dotknęła ich choroba - wyjaśnia Sebastian Górski z-ca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Sklep społeczny dedykowany jest także ostrowskim seniorom, którzy posiadają Ostrowską Kartę Seniora. Oni także mogą zrobić tutaj zakupy. Prace nad uruchomieniem sklepu trwały kilka miesięcy.

- Dziękuję pani prezydent za odważną decyzję. Współpraca z urzędem była znakomita na każdym etapie powstawania sklepu. Dziś wspólnie możemy cieszyć się z pierwszego w Wielkopolsce sklepu społecznego - podkreśla Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce.

Godziny otwarcia sklepu od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9.00 do 16.00, w soboty od godziny 9.00 do 13.00. Sobota to dzień wyprzedaży, wówczas będzie to miejsce dostępne dla każdego.


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

CERMOTOR
MOBILNY ŻURAW OSTRÓW WIELKOPOLSKI