iOstrowWlkp.pl reklamy
Ważne sprawy

"Ostrów dla Ukrainy" - zebrano ponad 100 tys. zł!

Arena Ostrów zalała się dobrocią w niebiesko-żółtych barwach. Mieszkańcy Południowej Wielkopolski otworzyli swoje serca i portfele. Dzięki temu podczas koncertu “Ostrów dla Ukrainy” zebrano 100 950 zł. Suma ta w całości przekazana zostanie na dwie organizacje wspierające ludność ogarniętej wojną Ukrainy. Koncert był wielkim świętem wsparcia, przyjaźni i zrozumienia.

Dzięki mobilizacji wielu zaangażowanych osób, instytucji i firm, wielki koncert charytatywny “Ostrów dla Ukrainy”, udało się przygotować w ciągu zaledwie kilku dni. Wydarzenie było kolejną, z wielu inicjatyw, które realizowane są w całym powiecie ostrowskim w kontekście szeroko zakrojonej pomocy dla obywateli Ukrainy. Gdy tylko padł pomysł zorganizowania koncertu, artyści związani z Ostrowem Wielkopolskim – Maciej Balcar oraz zespoły Big Cyc i Czarno-Czarni – natychmiast zgodzili się wystąpić nie pytając o honorarium. Do ekipy wkrótce dołączyła grupa Pectus, a gościem specjalnym był polsko-ukraiński kolektyw Dagadana.

 

Pierwszym wykonawcą, jaki pojawi się na scenie był Maciej Balcar. – Nadzieja ostatnia umiera, mówią, że człowiek z niej jest… - popłynęło z ust wokalisty i wszyscy wiedzieli, że to słowa kierowane są z serca do serc. Po recitalu artysty pochodzącego z Ostrowa Wielkopolskiego, publiczność miała szansę wysłuchać wypowiedzi ludzi kultury z całej Polski, a nawet spoza jej granic, którzy nie tylko pozdrowili widzów w hali, ale także prosili o solidarność i jedność z narodem ukraińskim. Dziękowali także za dotychczasową pomoc. Wśród nich znaleźli się m.in.: autor tekstów piosenek Jacek Cygan, reżyserka Agnieszka Holland, wokalistka Natalia Kukulska, aktorka-wokalistka Natasza Urbańska, reżyserka Magdalena Łazarkiewicz, producent muzyczny i DJ C-bool oraz biskup kaliski Damian Bryl.

Kolejnym punktem programu był występ zespołu Czarno-Czarni. Panowie w stylowych melonikach zaprezentowali swoje przeboje w nieco prześmiewczym stylu, w tym te największe: „Jedzą rybę” i „Nogi”. Po nich na scenę weszli organizatorzy koncertu „Ostrów dla Ukrainy: Maria Szeląg, dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury, Zbigniew Trzoska, prezes spółki Ostrowskie Inwestycje Sportowe, zarządzającej halą Arena Ostrów, Janusz Stefański i Mateusz Pawlicki z Prestige MJM oraz prezydent Beata Klimek. Był to moment, aby przekazać informacje o zebranej kwocie ze sprzedaży biletów. Suma 100.950 zł zostanie w całości przekazana do Ukrainy dla Fundacji Charytatywnej „Nowe możliwości” z Chersonia oraz Caritas Charków.

 

Trzecim zespołem, który tego wieczora pojawił się na scenie był Pectus, czyli bracia Szczepanikowie. W pierwszej piosence zaśpiewali „Nie daj się, do góry głowę noś”, a słowa te na pewno szczególnie kierowali do ukraińskich gości tego koncertu. Skoczna „Barcelona” wprawiła wszystkich w dobry nastrój, ale zupełnie magicznie zrobiło się podczas piosenki „To, co chciałbym ci dać”, gdy publiczność zapaliła światełka w swoich telefonach.  

 

W kolejnej przerwie między występami na scenie pojawili się goście z Ukrainy, przebywający w Ostrowie, którzy uciekli przed wojną. Luba i jej rodzina dziękowali za nieustającą pomoc i serdeczność mieszkańców Ostrowa. Z kolei Alla Vechtomov, z pochodzenia Rosjanka, której mąż jest Ukraińcem, przekonywała, że przed wojną ludność rosyjsko- i ukraińskojęzyczna żyła w pełnej asymilacji. Małżeństwo mieszka na co dzień w Odessie, ale obecnie nie może wrócić do swojego domu. Wszyscy przemawiający na scenie otrzymali ogromne brawa na stojąco.

 

Szczególnym momentem koncertu był występ polsko-ukraińskiego zespołu Dagadana. Dana Vynnytska, Ukrainka z pochodzenia, opowiadała, że to trudny czas dla jej narodu. Przypominała też, że Ukraińcy i Polacy jako słowiańskie narody zawsze dobrze się rozumieli. Niezwykle oryginalna w brzmieniu kapela znakomicie łączy elementy polskiej i ukraińskiej kultury za pomocą jazzu, elektroniki i world music. Występ Dagadany był powiewem świeżości i nadziei dla nas wszystkich.

 

„Rudy się żeni”, „Berlin Zachodni”, „Ballada o smutnym skinie”, „Guma” i na koniec „Makumba” – te przeboje kultowej grupy Big Cyc zakończyły ponad czterogodzinny maraton koncertowy w poniedziałkowy wieczór.


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

MOBILNY ŻURAW OSTRÓW WIELKOPOLSKI