Msza św. żałobna odprawiona zostanie w czwartek, 30 stycznia 2020 r. o godz. 11.00 w kościele św. Pawła Apostoła, po której odbędzie się pogrzeb na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej (Plac Bankowy). Różaniec odmówiony zostanie w dniu pogrzebu o godz. 10.30 w kościele.
Płk Tadeusz Fudała urodził się 6 grudnia 1924 roku w miejscowości Wawelówka w województwie tarnopolskim w rodzinie rolnika. 10 lutego 1940 roku został wraz z rodziną deportowany na środkowy Ural. Pracował tam przy wyrębie tajgi, a następnie w kołchozie. W maju 1943 roku wstąpił do 1. Polskiej Dywizji im. Tadeusza Kościuszki. W okresie od września 1943 roku do lutego 1944 roku odbył przeszkolenie w Leningradzkiej Szkole Oficerów Artylerii Nr 3. Po jej zakończeniu został mianowany do stopnia chorążego i skierowany na dowódcę plutonu ogniowego w 1. PAL. Jako oficer ogniowy, a następnie dowódca baterii, brał udział w walce z Niemcami na szlaku bojowym, począwszy od operacji brzesko-lubelskiej po operację odrzańsko-berlińską. W czasie walk był dwukrotnie ranny. W 1953 roku został przeniesiony do rezerwy. Już w cywilu ukończył Dwuletnie Zaoczne Studium Ekonomiczno-Spółdzielcze, Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny) i Dwuletni Kurs Pedagogiczny dla Nauczycieli Szkół Zawodowych w Warszawie. Zawodowo pracował w spółdzielczości, terenowej administracji państwowej, instytucjach ochrony zdrowia i dodatkowo w średnim szkolnictwie zawodowym. Został odznaczony Oficerskim i Kawalerskim Krzyżami Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Zesłańców Sybiru, Medalem Pro Memoria i wieloma resortowymi i branżowymi medalami i odznakami. W okresie wojny za zasługi w walce dwukrotnie był odznaczony Orderem Czerwonej Gwiazdy i kilkoma innymi medalami. Był inwalidą wojennym I grupy. Aktywnie uczestniczył z wyboru we władzach Związku Inwalidów Wojennych RP i Związku Sybiraków. Był przewodniczącym Głównej Komisji Rewizyjnej Związku Inwalidów Wojennych RP.
Odpowiadając na apel generała brygady rezerwy Edwarda Pawlicy, podjął się napisania garści wspomnień obejmujących okres jego służby i udziału w walkach frontowych z niemieckim najeźdźcą w szeregach 1. Berlińskiego Pułku Artyleryjskiego.