iOstrowWlkp.pl reklamy
Ostrów Wielkopolski

Ostatnie pożegnanie pułkownika Tadeusza Fudały

Zmarł płk mgr Tadeusz Fudała, ostrowianin, jeden z ostatnich weteranów drugiej wojny światowej. Pogrzeb odbędzie się w najbliższy czwartek.
Płk Tadeusz Fudała to sybirak, weteran II wojny światowej, żołnierz I Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki, Kawaler Orderu Odrodzenia Polski, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Zesłańców Sybiru, Krzyżem Walecznych, Zasłużony Działacz Samorządowy, społecznik uhonorowany Odznaką za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego.
 
Msza św. żałobna odprawiona zostanie w czwartek, 30 stycznia 2020 r. o godz. 11.00 w kościele św. Pawła Apostoła, po której odbędzie się pogrzeb na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej (Plac Bankowy). Różaniec odmówiony zostanie w dniu pogrzebu o godz. 10.30 w kościele.
 

 

Płk Tadeusz Fudała urodził się 6 grudnia 1924 roku w miejscowości Wawelówka w województwie tarnopolskim w rodzinie rolnika. 10 lutego 1940 roku został wraz z rodziną deportowany na środkowy Ural. Pracował tam przy wyrębie tajgi, a następnie w kołchozie. W maju 1943 roku wstąpił do 1. Polskiej Dywizji im. Tadeusza Kościuszki. W okresie od września 1943 roku do lutego 1944 roku odbył przeszkolenie w Leningradzkiej Szkole Oficerów Artylerii Nr 3. Po jej zakończeniu został mianowany do stopnia chorążego i skierowany na dowódcę plutonu ogniowego w 1. PAL. Jako oficer ogniowy, a następnie dowódca baterii, brał udział w walce z Niemcami na szlaku bojowym, począwszy od operacji brzesko-lubelskiej po operację odrzańsko-berlińską. W czasie walk był dwukrotnie ranny. W 1953 roku został przeniesiony do rezerwy. Już w cywilu ukończył Dwuletnie Zaoczne Studium Ekonomiczno-Spółdzielcze, Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny) i Dwuletni Kurs Pedagogiczny dla Nauczycieli Szkół Zawodowych w Warszawie. Zawodowo pracował w spółdzielczości, terenowej administracji państwowej, instytucjach ochrony zdrowia i dodatkowo w średnim szkolnictwie zawodowym. Został odznaczony Oficerskim i Kawalerskim Krzyżami Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Zesłańców Sybiru, Medalem Pro Memoria i wieloma resortowymi i branżowymi medalami i odznakami. W okresie wojny za zasługi w walce dwukrotnie był odznaczony Orderem Czerwonej Gwiazdy i kilkoma innymi medalami. Był inwalidą wojennym I grupy. Aktywnie uczestniczył z wyboru we władzach Związku Inwalidów Wojennych RP i Związku Sybiraków. Był przewodniczącym Głównej Komisji Rewizyjnej Związku Inwalidów Wojennych RP.
Odpowiadając na apel generała brygady rezerwy Edwarda Pawlicy, podjął się napisania garści wspomnień obejmujących okres jego służby i udziału w walkach frontowych z niemieckim najeźdźcą w szeregach 1. Berlińskiego Pułku Artyleryjskiego. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Źródło: Materiały pochodzą z archiwum A. Koch, wnuczki T. Fudały





Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również