iOstrowWlkp.pl reklamy
Ciekawostki

Oj, działo się, czyli listopad okiem ostrowskich seniorów!

Zdjęcie: Barbara Peukert, Adam Ulichnowski, Edmund Konieczny, Irena i Zbigniew Szczembara

Bogactwo wrażeń i przeżyć towarzyszyło słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrowie Wielkopolskim w minionym miesiącu. Było ich widać wszędzie. Uczestniczyli w wielu spotkaniach i panelach oraz wydarzeniach kulturalnych, historycznych i patriotycznych organizowanych przez włodarzy miasta i powiatu ostrowskiego.

- Realizując okazały i zróżnicowany program OUTW seniorki i seniorzy brali czynny udział w pracach poszczególnych sekcji i kół zainteresowań. Aby pokazać zakres i wielokierunkowość inicjatyw podejmowanych w tym czasie w uniwersyteckim środowisku, wspomnijmy o wydarzeniach z najliczniejszym udziałem słuchaczy ostrowskiego uniwersytetu - informuje Kazimierz Nawrocki, rzecznik prasowy Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

7 listopada w Galerii Sztuki Współczesnej przy ul. Królowej Jadwigi 10 odbyło się spotkanie członków klubu „Podróżnika”, podczas którego Grzegorz Kędzierki omówił temat „ Senior w samolocie”, a prof. Michał Jarnecki „Poznajemy Francję”. W ten sposób podróżnicy z OUTW podziwiali Rzym i Paryż w przekazach obu panów. Była też niespodzianka - tort od wnuka dla słuchaczy z okazji 80 lat pani Janiny. Jubilatce, dużo zdrowia i życzliwości otaczających ją ludzi przekazała prezes Aleksandra Biegańska. Po wykładzie była okazja do indywidualnych rozmów, wymiany doświadczeń i pamiątkowej fotografii.

Tego samego dnia Józef Kozan – Honorowy Prezes OUTW oraz Ryszard Dolata – Wiceprezes Zarządu OUTW uczestniczyli w VIII Sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów w Warszawie.

9 listopada słuchaczki i słuchacze OUTW, na zaproszenie Pawła Rajskiego, starosty ostrowskiego, zwiedzili nowy Dom Pomocy Społecznej przy ul. Staroprzygodzkiej. Patrząc na komfortowo urządzone pokoje, kuchnię wyposażoną w wysokiej klasy sprzęt gastronomiczny gwarantujący przygotowanie posiłków na najwyższym poziomie, nowoczesne zaplecze rehabilitacyjne czy zero barier architektonicznych, wszyscy byli pod wielkim wrażeniem obiektu powstałego z niesamowitym rozmachem. Seniorzy z ostrowskiego uniwersytetu przekazali staroście podziękowania za podjętą, cenną inicjatywę, dzięki której wielu najstarszych mieszkańców miasta i powiatu otrzymało szansę na wspaniałe miejsce do życia.

Dwa dni później w Domu Katechetycznym przy Kościele Farnym chór OUTW Ostrowianki wziął udział w Patriotycznym Śpiewaniu. To dla członkiń chóru wzruszające chwile, kiedy miały okazję włączyć się do wspólnego śpiewu Pieśni Patriotycznych na imprezie zorganizowanej przez Ostrowski Hufiec ZHP. A przy okazji zaprezentować swoje wokalne umiejętności.

Z kolei 15 listopada w auli Społecznej Akademii Nauk, ul. Wrocławska 93 A - wykład audytorski na temat "Jak zadbać o swoje potrzeby, zredukować stres i natłok myśli? Jak poprawić koncentrację uwagi i znaleźć spokój i harmonię?" wygłosiła psycholog Małgorzata Bogaczyk. Po wykładzie nastąpiła rekrutacja zainteresowanych tematem słuchaczy do udziału w warsztatach psychologicznych Mindfulness. Zainteresowanie seniorek uczestnictwem w takich warsztatach przerosło oczekiwania organizatorów wykładu z psychologiem. Pierwsze warsztaty psychologiczne dla seniorów pokazały, jak bardzo taką tematyką są zainteresowani najstarsi mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego. Po zakończeniu rekrutacji była kawa i coś słodkiego przygotowane przez Ewę Skibińską, której należą się wielkie podziękowania, bo serwowana na takich spotkaniach kawa z ciastkiem wpływa korzystnie na dobrą atmosferę i umacnianie więzów międzyludzkich.

- Seniorki i seniorzy z sekcji Kształtowania sylwetki od lat odwiedzają systematycznie Termy w Uniejowie, korzystając z różnych form aktywności fizycznej, takich jak kąpiele solankowe, masaże czy aromaterapia. Tak było też 16 listopada, kiedy pod kierunkiem opiekuna grupy Marii Wojtaszek nestorzy udali się do Uniejowa, aby spędzić mile czas w gronie ludzi o podobnych pasjach i zainteresowaniach, dbających o swoje zdrowie. Wyrażali przy tym przekonanie, że taka forma relaksu poprawia ich witalność, wyzwala energię, napełnia radością i optymizmem ich życie - relacjonuje Kazimierz Nawrocki.

17 listopada, w sali audytoryjnej I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Kompałły i Wojciecha Lipskiego przy ul. Gimnazjalnej, odbyło się pod kierunkiem dr. Józefa Pietrzaka bogate w swej treści spotkanie członków koła humanistyczno-historycznego, w czasie którego swoją kolekcję zbiorów zaprezentował Zbigniew Pilarczyk, znany i ceniony działacz społeczny i kolekcjoner, członek Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia”. Warto podkreślić, że to człowiek, który podczas licznych podróży do wielu krajów Europy i świata uratował przed zniszczeniem czy spaleniem wiele historycznych eksponatów, a przy okazji zdobył ogromną wiedzę historyczną. Jego wykład i prezentacja spotkały się z dużym zainteresowaniem słuchaczy ostrowskiego uniwersytetu. Wszystkim towarzyszyła świadomość, że historia stanowi ważną część życia człowieka, dlatego należy ją poznawać, szanować i dalej podejmować.

Natomiast 19 listopada członkinie koła OUTW "Tańczące seniorki" pod kierunkiem Marii Wojtaszek uświetniły uroczystość 60-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Rososzycy.

Tydzień później zorganizowano andrzejkowy wyjazd słuchaczy OUTW do Teatru Muzycznego w Łodzi na inscenizowany koncert muzyki rozrywkowej II poł. XX wieku pt. „Prosimy nie wyrywać foteli”. Nie brakowało emocji, wzruszeń i wielkich muzycznych uniesień. To kolejna wyprawa słuchaczy OUTW pod kierunkiem Marii Wojtaszek do Teatru Muzycznego w Łodzi, dla których każdorazowy udział w spektaklach muzycznych to sposób na szczęśliwe życie.

Z kolei 29 listopada na terenie Społecznej Akademii Nauk przy ul. Wrocławskiej 93A odbyło się spotkanie andrzejkowe słuchaczy OUTW, zorganizowane przez Samorząd Słuchaczy. Podczas andrzejkowej zabawy zebranych bawił Zespół Kabaretowo - Estradowy "Pod pretekstem" z Uniwersytetu Trzeciego Wieku CALISIA w Kaliszu. Sala z podziwem i uznaniem przyjęła występ kaliskiego kabaretu, prowadzonego ze swadą i dużym poczuciem humoru przez Waldemara Pawlaka. Były niezapomniane przeżycia, brawa i oklaski, a potem przy kawie i kanapkach przyjacielskie rozmowy o miejscu seniorów i postrzeganiu ich społecznej roli.

- W okresie miesiąca listopada słuchacze OUTW wzięli udział w głosowaniu na złożone przez Zarząd do Urzędu Miejskiego trzy wnioski w ramach VIII edycji Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego o następującej tematyce: zadanie rewitalizacyjne „Z Ostrowa Wielkopolskiego w świat”, zadanie ogólnomiejskie małe „Seniorzy z radością witają lato” i zadanie edukacyjne „Pełnia sił – organizacja warsztatów edukacyjnych” - podaje K. Nawrocki.

W tym samym czasie Ostrowski Uniwersytet Trzeciego Wieku włączył się w kolejną akcję charytatywną ogłoszoną przez Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego – zbiórki czapek, szalików i rękawic dla potrzebujących. Seniorki z koordynatorką akcji Marią Wojtaszek, w ramach programu "Podziel się Ciepłem", wykonały 38 kolorowych czapek dzierganych na drutach i szydełku. Przekazując je do Urzędu Miasta wyraziły nadzieję, że zrobione przez nich z sercem upominki przyniosą radość obdarowanym, bezdomnym i samotnym, wniosą do ich życia uśmiech i nadzieję.

Wiele ciekawych zdjęć z tych wydarzeń autorstwa Barbary Peukert, Adama Ulichnowskiego, Ireny i Zbigniewa Szczembara, Jana Leśniaka i Edmunda Koniecznego można znaleźć na stronie internetowej OUTW www.outw.edu.pl w rubryce zdjęcia.

Źródło: Kazimierz Nawrocki, rzecznik prasowy OUTW


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

MOBILNY ŻURAW OSTRÓW WIELKOPOLSKI