iOstrowWlkp.pl reklamy
Praca

Odzież robocza, w jakich przypadkach szef musi ją zapewnić?

Odzież robocza jest niezbędna na niektórych stanowiskach. Jej zapewnienie leży w obowiązku pracodawcy. Istnieją dwa główne punkty, które mówią o tym, w jakich sytuacjach powinna zostać zapewniona.

Ubranie robocze jest odzieżą zamienną. Pracownik zamiast nosić swoje prywatne ubrania otrzymuje strój roboczy, głównie dlatego, że w swojej pracy może być narażony na trwałe zabrudzenia. Zapewnienie roboczej odzieży leży w kwestii pracodawcy i występuje wówczas, gdy:

  • odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,
  • ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

Nie ma mowy o konkretnych stanowiskach, czy rodzaju pracy, dlatego to pracodawca ustala, czy praca wykonywana przez jego podwładnych zmusza go do zaopatrzenia pracowników w robocze odzienie. Najlepiej, jeśli spisze to w wewnętrznym regulaminie firmy. Zdarza się też tak, że taki strój jest używany jedynie na wyodrębnionym stanowiskach.

 

Warto wiedzieć, że pracodawca nie może pozwolić pracownikowi na wykonywanie obowiązków w prywatnych ubraniach, jeśli jest to praca przy maszynach i urządzeniach technicznych. A także przy pracach, które powodują intensywne zabrudzenia, a ubranie pracownika może zostać skażone substancjami chemicznymi (dotyczy również obuwia), środkami promieniotwórczymi lub materiałami biologicznymi zakaźnymi.

 


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również