iOstrowWlkp.pl reklamy
Ciekawostki

Odwiedził miasto swojego dziadka, przedwojennego burmistrza Ostrowa Wielkopolskiego

Profesor Marek Safjan odwiedził Ostrów Wielkopolski, by podążyć śladami swojego dziadka - Stanisława Musielaka, przedwojennego burmistrza naszego miasta.

- Jestem bardzo wzruszony, że mogę skonfrontować te okruchy wiadomości rodzinnych i wspomnienia o dziadku z rzeczywistością. Moja babcia, o czasie spędzonym w Ostrowie Wielkopolskim, mówiła jako o złotym okresie swojego życiorysu. W jej wspomnieniach to był właśnie ośrodek prawdziwej cywilizacji i kultury - mówi profesor Marek Safjan i dodaje - oglądam Ostrów Wielkopolski z satysfakcją. Dziś robi na mnie wrażenie piękną architekturą, wspaniałymi budynkami, to miasto jest pełne kultury. Luksemburg, w którym obecnie spędzam dużo czasu, nie jest tak żyjącym miastem, jak Ostrów!

Profesor Marek Safjan to znany i ceniony prawnik, w latach 1998–2006 był prezesem Trybunału Konstytucyjnego, a od 2009 roku pełni funkcję sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

- Jesteśmy zaszczyceni, że mogliśmy pokazać Ostrów Wielkopolski wnukowi burmistrza Musielaka. Państwa Dorotę i Marka Safjanów gościliśmy z wielką przyjemnością. Dziękuję za wiele ciepłych słów pod adresem naszego miasta! I koniecznie - do zobaczenia! - podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Profesor Safjan przyjechał do Ostrowa Wielkopolskiego wraz z małżonką Dorotą Safjan, byłą wiceminister finansów i wiceprezydent Warszawy. Spacerowali uliczkami naszego miasta, podążając śladami swoich przodków. Pokazano im Ratusz z Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, a następnie udano się na Zielony Rynek - to właśnie na Placu 23 Stycznia znajduje się rodzinna kamienica burmistrza Stanisława Musielaka oraz na ulicę Partyzancką, gdzie również mieszkał. Para złożyła kwiaty pod kwaterą na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego w której spoczywa burmistrz oraz w miejscu pamięci zbrodni w Lasku Winiarskim.

- Wiedziałem, że mojego dziadka zamordowali Niemcy, ale nie miałem świadomości, że zginął już na początku wojny w Lasku Winiarskim. Dowiedziałem się tego właśnie w Ostrowie Wielkopolskim od prezydent Beaty Klimek. Powinniśmy dążyć do rekonstrukcji własnej tożsamości, a historia naszej rodziny pozwala nam na jej odkrycie - mówi profesor Safjan i dodaje - mam nadzieję, że nie jest to mój ostatni kontakt z Ostrowem Wielkopolskim, bo to piękne miasto.

Stanisław Musielak był burmistrzem Ostrowa Wielkopolskiego w latach 1920-1929. Urodził się 16 listopada 1886 roku w Przybysławiu koło Żerkowa. To Honorowy Obywatel Miasta Łukowa, gdzie sprawował funkcję sekretarza, literat. W czasie I wojny światowej był członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej.

Za jego rządów Ostrów Wielkopolski przeżył dynamiczny rozwój, stając się nowoczesnym miastem. Zbudowano wówczas Fabrykę Wagon, przyłączono do Ostrowa teren tzw. Nowej Dzielnicy (część dzisiejszej Wenecji), wzniesiono gmach Szkoły Powszechną im. Ewarysta Estkowskiego, podjęto budowę modernistycznego gmachu Banku Polskiego, rozpoczęto budowę elektrowni miejskiej, otwarto stację opieki nad matką i dzieckiem.

Został zamordowany przez Niemców 14 grudnia 1939 roku w Lasku Winiarskim pod Kaliszem wraz z innymi przedstawicielami lokalnych elit. Po wojnie spoczął na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego w Ostrowie Wielkopolskim, w kwaterze powstańców wielkopolskich.

Stanisław Musielak to patron Sali Sesyjnej w Centrum Aktywności Lokalnej od 2020 roku.Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również