iOstrowWlkp.pl reklamy
Ostrów Wielkopolski

Od kiedy dostępny będzie rower miejski?

Aura za oknem coraz bardziej zachęca do spędzania aktywnego czasu na świeżym powietrzu, również miłośników jednośladów.

Dlatego, by wyjść na przeciw oczekiwaniom rowerzystów, władze Ostrowa ogłosiły rozpoczęcie sezonu rowerowego. Ten ma ruszyć 15 marca. Wtedy także dla użytkowników szos i ścieżek, dostępne będą rowery miejskie, które podczas zimowej przerwy zostały wyczyszczone, naprawione i przeszły przegląd techniczny.

 

- Z uwagi na prognozę pogody na najbliższy okres i związane z nią bezpieczeństwo użytkowników, w uzgodnieniu z firmą NextBike, która odpowiada za sprawność systemu rowerów miejskich, podjęliśmy decyzję, że system Ostrowskiego Roweru Miejskiego wystartuje 15 marca – wyjaśnia Janusz Marczak, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ostrowie Wielkopolskim.

 

Aktualnie na 13 stacjach, do dyspozycji użytkowników jest 121 rowerów.  Warto pamiętać, że Miejski Zarząd Dróg wprowadził zmiany w zasadach ruchu drogowego na terenie ostrowskiego śródmieścia. Kontraruch (jazda w kontrze do obowiązującego ruchu na drogach jednokierunkowych) jest obecnie wprowadzony na części jednokierunkowej przy Placu Rowińskiego oraz na całości ulicy Wiosny Ludów. Rowerem możemy również wjechać w Rynek od ulicy Wrocławskiej. Tu musimy jednak pamiętać, by ustąpić pierwszeństwa pojazdom wyjeżdżającym z Wiosny Ludów.

 

- To nowe rozwiązanie w Ostrowie. Prosimy kierowców, by właśnie w przypadku kontraruchu zwrócić szczególną uwagę na rowerzystów. Nie ma tu wydzielonego kontrapasa, jak w przypadku ulicy Wolności. Nie trąbmy zatem na rowerzystów, którzy korzystają z tego uprawnienia. Kontraruch stosowany jest z powodzeniem w wielu miastach. To rozwiązanie bezpieczne przy zastosowaniu się do wprowadzonych zasad – przekonuje Marcin Wieruchowski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Ostrowie Wielkopolskim.

 

Na drogach tych ustawiono znaki z zakazem wjazdu, pod którymi umieszczono tabliczki z rysunkiem jednośladu oraz napisem „Nie dotyczy”. Ruch rowerowy „pod prąd” musi odbywać się tu przy prawej krawędzi jezdni. Dla bezpieczeństwa rowerzystów na tych odcinkach ograniczono prędkość pojazdów do 30 km/h.


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również