iOstrowWlkp.pl reklamy
Z powiatu

O Ziemi Raszkowskiej wiedzą wszystko

Zdjęcie: raszkow.pl

Jak co roku, w Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Radłowie, został zorganizowany Gminny Konkurs Wiedzy Historycznej o Ziemi Raszkowskiej. Była to już szósta edycja wydarzenia, które patronatem honorowym objął włodarz gminy.

W konkursie udział wzięło 27 uczniów szkół podstawowych z Bieganina, Jankowa Zaleśnego, Koryt, Ligoty, Radłowa i Raszkowa, którzy odpowiadali na pytania dotyczące historii „małej ojczyzny”. Uczniów obowiązywała znajomość wiedzy historycznej w oparciu o fragmenty książki: "Raszków na przestrzeni wieków" pod red. Jacka Bartczaka i Gerarda Kucharskiego. Tym razem tematem wiodącym był udział naszych przodków w powstaniu styczniowym, dlatego dodatkową lekturą był fragment rocznika "Nowy Promień" (2014) - "Gloria Victis. Rzecz o powstaniu styczniowym w 150 jego rocznicę" autorstwa Krystiana Niełacnego. Konkurs miał formę pisemną, uczniowie rozwiązywali test, składający się z pytań otwartych i zamkniętych.

W kategorii klas V i VI zwycięzcą został ponownie Robert Gabryś z Bieganina, przed Katarzyną Wróbel z Radłowa i Aleksandrą Strzelecką z Bieganina. Wśród uczestników w kategorii klas VII i VIII najlepszym okazał się być Adam Nowacki z Raszkowa, przed Anną Orłowską z Radłowa i Dawidem Michalskim z Bieganina. Fundatorem nagród książkowych i gier edukacyjnych był Instytut Pamięci Narodowej. Koordynatorem organizacji konkursu był Karol Marszał. Konkurs odbył się w ramach zadania "Powstanie Styczniowe - gorzka chwała" współfinansowanego ze środków Ministra Obrony Narodowej.

Źródło: raszkow.pl/Ilona Szczucka
Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

CERMOTOR
MOBILNY ŻURAW OSTRÓW WIELKOPOLSKI