iOstrowWlkp.pl reklamy
Z powiatu

Nowy blok operacyjny w ostrowskim szpitalu

2022-12-08 11:51:40
Zdjęcie: powiat-ostrowski.pl

Jeden z najnowocześniejszych bloków operacyjnych w regionie oddano do użytku w ostrowskim szpitalu. To była największa inwestycja w ostrowską służbę zdrowia od lat, warta ponad 20 mln złotych.


Nowy blok zlokalizowany jest na powierzchni 1000 m2 na trzecim piętrze wybudowanego w 2017 roku nowego skrzydła szpitala.

- To historyczna chwila z dwóch powodów. Nowy blok to inwestycja XXI wieku, przeskok cywilizacyjny. Poza tym w ponad 55 letnich dziejach naszego szpitala oddajemy największą inwestycję, wartą pod 20 mln. Kwota 14 mln pochodziła ze środków w ramach rządowych inwestycji strategicznych. Pozostała część to dotacje starostwa powiatowego - mówi Dariusz Bierła dyrektor ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim.

Po zrealizowaniu inwestycji szpital ma teraz do dyspozycji pięć sal operacyjnych wraz z pełnym zapleczem. Oznacza to, że jednocześnie może odbywać się tutaj pięć zabiegów operacyjnych, a zaplecze obejmuje sale przygotowania pacjenta oraz sale wyburzeń dla pacjentów dorosłych i dzieci.

- Niewielu było wierzyło najpierw, że skrzydło zostanie wybudowane i zagospodarowane. To był ambitny i szalony pomysł. Nam się udało! Ten budynek wypełniamy ostatnim na wskroś nowoczesnym i bardzo potrzebnym oddziałem. Nim powstał ten, inne oddziały także zostały wyremontowane. Można wybudować najpiękniejsze mury, ale jeśli nie będzie pracowników, nie będzie sukcesu. Dziękuję kadrze medycznej za ich codzienną pracę - dodaje Paweł Rajski starosta ostrowski.

Na nowym bloku poszczególne sale operacyjne są dedykowane oddzielnym oddziałom urazowym: chirurgii ogólne, chirurgii dziecięcej i traumatologii, ortopedii i traumatologii narządów ruchu, ginekologii i laryngologii. Kierownicy poszczególnych sal otrzymali symboliczne klucze do swoich pracowni.

Obiekt wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania w tym obszarze medycznym. M.in. nowoczesny tzw. system laminarny wentylacji, który dzięki specjalnym filtrom oraz rozwiązaniom w zakresie tłoczenia powietrza jest możliwe uzyskanie bardzo wysokiego poziom sterylności, eliminacji bakterii i drobnoustrojów. Ma oświetlenie ledowe nowej generacji, bezdotykowy dostęp do elektronicznej dokumentacji medycznej bezpośrednio z sali operacyjne oraz nowoczesny i bezdotykowy system uruchamiania drzwi oraz dezynfekcji rąk.

Blok połączony jest systemem wind ze znajdująca się w przyziemiu Centralną Sterylizatornią. Oznacza to, że przygotowany do zabiegów sprzęt zapakowany w sterylne opakowania przyjeżdża bezpośrednio na blok. Do poszczególnych sal doprowadzony został system wizualny umożliwiający podgląd wykonywanej operacji. Wszystkie pomieszczenia wybudowane zostały w technologii Alvo – powłoki ścienne pokryte stalą nierdzewną zapewniając trwałości i sterylność. Dodatkowo zakupiony został przez powiat sprzęt tzw. ramię C – mobilne i cyfrowe aparaty RTG, aparaty do znieczulenia oraz do elektrokoagulacji.
Źródło: powiat-ostrowski.plCzytaj również