iOstrowWlkp.pl reklamy
Z powiatu

Nowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna coraz bliżej otwarcia

Nowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna jest już na przysłowiowe wyciagnięcie ręki, a realizowany zgodnie z projektem budynek już stoi.

Nowa poradnia powstaje na terenie przy Zespole Szkół Transportowo-Elektrycznych od ul. Armii Krajowej w Ostrowie. 

Od wielu lat PPP mieści się w budynku przy ul. Królowej Jadwigi należącym do Parafii Ewangelicko-Augsburskiej.

- To budynek, który wówczas wydawał się nowoczesny, a dziś jest przede wszystkim za mały. Tym bardziej, że na naszych oczach rozgrywa się dramat wielu dzieci i ich rodziców, a pandemia tylko pogłębiła negatywne zjawiska. Coraz więcej dzieci ma różne deficyty, problemy czy lęki. Tak zrodziła się koncepcja nowego budynku - mówi Paweł Rajski, starosta ostrowski.

- Kilkakrotnie wizytowaliśmy jako radni Poradnię i wiemy, jak trudne warunki pracy tam są dlatego jesteśmy za tym, aby powstała nowa - stwierdza Roman Pacholczyk, wicestarosta.

Nowy, dwukondygnacyjny stanął na wolnej działce przy sali sportowej Zespołu Szkół Transportowo Elektrycznych. Będzie w nim 20 gabinetów oraz kilka większych pracowni. Motywem przewodnim jest budowla z klocków.

- Słowo poradnia kojarzy się dzieciom z białym fartuchem. My chcemy, żeby się nie bały tu przychodzić. Dlatego nawiązanie architektoniczne do wielkiej bryły z klocków. Także wnętrza będą kolorowe i przyjazne. To znak rozpoznawczy naszych inwestycji, że razem z budowlańcami wchodzi architekt wnętrz pomagając w wyborze kolorystyki, mebli i dodatków - dodaje Paweł Rajski.

Z rozpoczęcia przygotowań do budowy nowej poradni radości nie kryje dyrektor Violetta Miszkin.

O potrzebie realizacji tego zadania świadczą liczby. Co roku do PPP trafia ok. 2 tysiące dzieci. Wymagają one pojedynczych diagnoz, ale również wielotygodniowych terapii. Tutaj także wydawane są orzeczenia i opiniami o wspomaganiu rozwoju dla dzieci które potrzebują wsparcia. Okres epidemii koronawirusa tylko zwiększył te potrzeby.

Realizowana w formule "zaprojektuj i wybuduj" inwestycja to koszt ok. 8 mln. złotych.

- Znaczną część tych środków tj. ok. 5 mln zł powiat pozyskał z funduszy rządowych Polski Ład. Wkład budżetu powiatu ostrowskiego to ok. 3 mln zł - powiedział Sławomir Tyburcy, kierownik Referatu Pozyskiwania Środków Zewnętrznych w Starostwie Powiatowym.

Dostrzegając potrzebę tej inwestycji znaczące wsparcie zadeklarowali także sponsorzy. W ramach tej kwoty powstanie nie tylko budynek poradni, ale także cała przestrzeń wokół obiektu.







Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

MOBILNY ŻURAW OSTRÓW WIELKOPOLSKI