iOstrowWlkp.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iOstrowWlkp.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iOstrowWlkp.pl

Reklama - EUROWARSZTAT TOMIK

Autopromocja - Masz temat? Napisz list do naszej redakcji!

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim.
Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu ostrowskiego.


PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM


Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu ostrowskiego.


Reklama SMOK AUDIO
Poradnik

Niepełnosprawna osoba na rynku pracy. Od czego zacząć szukanie pracy?

2021-04-02 07:04:00

Coraz więcej osób z orzeczeniem o niepełnosprawności chętnie podejmuje zatrudnienie. Także pracodawcy stwarzają coraz więcej możliwości takim pracownikom. Jednak nadal osoby z niepełnosprawnością mają wiele wątpliwości i pytań.

Osoby niepełnosprawne coraz chętniej podejmują pracę. Jednak wiele z nich ma dość spory problem w przypadku zatrudnienia po raz pierwszy. Często zastanawiają się jak powiedzieć o swojej niepełnosprawności przełożonemu. Czy wspomnieć o tym w CV czy dopiero w późniejszych etapie rekrutacji? Nieodpowiednie poszukiwania pracy potrafią skutecznie zniechęcić. By wszystko przebiegło zgodnie z planem należy zacząć od napisania porządnego CV, w którym uwzględni się nie tylko ukończone szkoły ale także kursy i szkolenia. Warto też wspomnieć o kursach, które chce się dopiero odbyć. Można to też zrobić w liście motywacyjnym. W zależności od tego, w jakiej branży chce się pracować należy szukać odpowiednich ogłoszeń. Nie powinno się ograniczać tylko do Urzędy Pracy. Jest mnóstwo internetowych stron, gdzie łatwo można znaleźć uczciwego pracodawcę.

 

Niepełnosprawny pracownik a CV: czy otwarcie mówić o posiadanym orzeczeniu?

 

Wiele osób zastanawia się, kiedy poinformować potencjalnego szefa o swojej niepełnosprawności. Jest to kwestia indywidualna, ponieważ wpisanie do CV może działać zarówno na korzyść jak i na niekorzyść przyszłego pracownika. Jeśli taka informacja zostanie zawarta w dokumencie to kandydatura może zostać odrzucona jeszcze na etapie rekrutacji. Wiele osób zatrudniających boi się osób niepełnosprawnych lub powołuje się na bariery architektoniczne firmy. Ale może to też być dodatkowym atutem. Dużo właścicieli ceni sobie takich pracowników. Również ze względu na liczne profity. Czasami nieumieszczenie takiej informacji w CV może zostać odebrane przez osobę rekrutującą jako chęć oszustwa.

 

Gdzie niepełnosprawny pracownik powinien szukać pracy: rynek otwarty czy chroniony?

Pozostaje też kwestia szukania pracy. Osoby niepełnosprawne pracują zarówno w zakładach, gdzie ich kolegami są osoby zdrowe ale także w specjalnych firmach, które zatrudniają tylko osoby z orzeczeniami. W zależności od stopnia niepełnosprawności, doświadczenia i kwalifikacji można szukać pracy na rynku otwartym. Czyli takim, który jest dostępny dla wszystkich. Pracownik będzie tam traktowany na równi z innymi w kwestii obowiązków i odpowiedzialności. Jeśli zdarzy się, że dana osoba będzie miała problemy z wejściem na otwarty rynek, może swoich sił spróbować w zakładzie pracy chronionej. Są to specjalne miejsca stworzone z myślą o osobach niepełnosprawnych.


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Familijna - codziennie świeże pieczywo, o każdej porze dnia!
Bank Spółdzielczy w Jarocinie - Oddział w Ostrowie Wielkopolskim

iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie


Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki


Informacje na temat edukacji w Ostrowie Wielkopolskim i okolicy.

Informacje na temat wydarzeń kulturalnych w Ostrowie Wielkopolskim i okolicy.

Autopromocja - Zamów reklamę w lokalnej Gazecie Internetowej


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl