iOstrowWlkp.pl reklamy
Ważne sprawy

Nie chcesz mieć do czynienia z sądem? Przeczytaj, jak traktować karpie!

Zdjęcie: kolaż/Facebook
Wciąż głośno o mieszkańcu jednej z wsi w powiecie krotoszyńskim, który otrzymał wyrok za - mówiąc krótko - zabijanie ryb bez ogłuszania. Do tego procederu dochodziło na krotoszyńskim targowisku w grudniu 2018 roku.
Temat został nagłośniony także przez ogólnopolskie media. Póki co, mężczyzna został skazany na trzy miesiące więzienia, wpłatę 1 tys. zł nawiązki i pokrycie kosztów sądowych. Sąd nakazał także przepadek dowodów rzeczowych w postaci gilotyny. Wyrok był nieprawomocny, więc skazany złożył apelację. Sprawa wciąż trwa. Teraz sąd powołał biegłego, który ma ocenić m.in. czy ryby cierpią...
 
Sprawa o tyle ważna, że święta tuż, tuż, a karp pod różnymi postaciami, jako tradycyjna potrwa wigilijna, pojawia się na stole niemalże w każdym polskim domu. Każdy z nas może się więc otrzeć o Temidę i to nie tylko w kwestii uśmiercania ryb, ale także poprzez ich złe traktowanie. Dokładnie chodzi o przechowywanie i transportowanie tych żywych stworzeń.
Oto kilka wskazówek, które warto przeczytać, by nie zostać skazanym... Przytaczamy je za pośrednictwem pleszewskiego sanepidu.
 
W okresie przedświątecznym zwiększa się sprzedaż żywych ryb, zwłaszcza karpi, w punktach sprzedaży detalicznej. W związku z powyższym musimy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad obowiązujących przy wykonywaniu tych czynności.
 
1. Uśmiercanie ryb w punktach sprzedaży detalicznej:
- uśmiercanie ryb powinno odbywać się w sposób humanitarny polegający na minimalizacji cierpienia;
- wydzielone miejsce, np. za parawanem, przenośną ścianką lub innym elementem konstrukcji sklepu, które zapobiega udziałowi osób postronnych, w tym w szczególności dzieci;
- doświadczony personel.
 
2. Warunki przetrzymywania żywych ryb:
- baseny - szczelne, o gładkich ścianach i gładko zakończonych krawędziach;
- woda - czysta, natlenowana lub napowietrzana wymiana wody nie rzadziej niż co 48 h;
- optymalna temp. wody 10 st. C (+/- 5 st. C);
- ryby bez widocznych uszkodzeń - ryby, które posiadają rany i inne uszkodzenia ciała powinny być uśmiercane niezwłocznie po przybyciu do sklepu.
 
3. Opakowanie stosowane do przenoszenia żywych ryb przez konsumenta końcowego:
- bez wody, pozwalające karpiom na wykorzystanie naturalnej wymiany gazowej przez powierzchnię skóry – nie dopuścić, aby ryba stykała się całą powierzchnią skóry z opakowaniem; w celu zapewnienia wymiany gazowej opakowanie powinno posiadać elementy odsuwające ciało ryby od powierzchni opakowana np. pojemniki z „ożebrowaniem” lub odpowiednio perforowany wkład z tworzywa umieszczony wokół ciała ryby;
- z wodą - podstawowe znaczenie ma zapewnienie rybie możliwości przyjęcia naturalnej pozycji.
 
4. Zalecenia dla konsumenta dotyczące przenoszenia żywych ryb po zakupieniu ich w sklepie:
- czas przenoszenia żywej ryby z miejsca zakupu do domu, niezależnie od zastosowanego opakowania był jak najkrótszy; nie uszczelniać opakowania, nie zawiązywać torby, aby umożliwić swobodny dopływ powietrza i tlenu.
 
 
Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

MOBILNY ŻURAW OSTRÓW WIELKOPOLSKI