iOstrowWlkp.pl reklamy
Zdrowie

NFZ pokryje badania przeprowadzane rezonansem magnetycznym w ostrowskim szpitalu

Zdjęcie: powiat-ostrowski.pl

Szpital w Ostrowie Wielkopolskim otrzymał kontrakt na badania rezonansem magnetycznym refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Ostrowski szpital przejął pracownię rezonansu, a dodatkowo dzięki konkursowi ogłoszonemu przez Narodowy Fundusz Zdrowia, pozyskał ok. pół miliona złotych na wykonywanie badań.

- Do końca ubiegłego roku jako szpital korzystaliśmy z usług komercyjnego podmiotu. To oznaczało, że pacjenci albo czekali w kolejkach albo zmuszeni byli do dojazdów do innych placówek. Od 15 marca mamy kontrakt i możliwość wykonywania takich badań na miejscu – mówi Dariusz Bierła, dyrektor ostrowskiego szpitala.

Badanie rezonansem magnetycznym jest bardzo ważne w kontekście szybkiej diagnostyki wykrywania wielu schorzeń szczególnie z dziedziny neurologii, ortopedii, kardiologii, ale także innych dziedzin. Zwłaszcza dla tak dynamicznie rozwijającego się szpitala jak ostrowski ma to wielkie znaczenie. Miesięcznie wykonywano dotąd ok. 80 badań. Teraz, jak zapowiada dyrektor, powinno ich być więcej.

Kwota kontraktu pozwoli to na wykonanie kilkuset badań, których wartość uzależniona jest od diagnozowanego obszaru. Średni koszt badania to ok. 1 000 zł. 

- Ile dokładnie uda się wykonać badań zależy od mocy przerobowej pracowni rezonansu magnetycznego w Ostrowie. Ile zrobi za tyle otrzyma zapłatę. Ważne jest celowe przemyślane skierowanie na takie badanie. Nie wszystkie wskazania wymagają rezonansu. Niektóre wymagają tomografu komputerowego, a inne RTG. Wtedy, gdy jest uzasadnione lekarz specjalista kieruje na rezonans – wyjaśnia Agnieszka Pachciarz, dyrektor NZF Oddział w Ostrowie.

- Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego przedsięwzięcia. Bardzo często w rozmowach słyszałem pytania naszych mieszkańców, czy ta usługa będzie realizowana tylko komercyjnie, czy jest szansa na pokrycie z Funduszu? Szpital ma wreszcie rezonans, za który płaci NFZ – stwierdza Paweł Rajski, starosta ostrowski.

Źródło: powiat-ostrowski.pl
Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

MOBILNY ŻURAW OSTRÓW WIELKOPOLSKI