iOstrowWlkp.pl reklamy
Z powiatu

Napisali dyktando

Zdjęcie: powiat-ostrowski.pl

19 kwietnia odbyły się zmagania w Konkursie Ortograficznym „O pióro Starosty Ostrowskiego”.

W II Liceum Ogólnokształcących uczniowie szkół ponadpodstawowych podjęli wyzwanie i napisali dyktando autorstwa Anety Trawińskiej i Justyny Kociemby-Żulickiej, nauczycielek języka polskiego z tejże szkoły.

Komisja konkursowa, w skład której wchodzili wszyscy nauczyciele z pozostałych szkół powiatu zgłoszonych do konkursu, przyznała I miejsce Jakubowi Banasiakowi z II LO w Ostrowie Wielkopolskim. Zwycięzca uhonorowany został nagrodą w postaci tytułowego pióra z pamiątkowym wpisem. Co ciekawe, uczeń ten, w zeszłym roku również wygrał pióro starosty. Dzięki jego zwycięstwu gospodarzem przyszłorocznej edycji konkursu będzie także  „ostrowski Reymont”.

 

A oto przykład fragmentu tekstu konkursowego:

…” Decyzja podjęta została w mig. Zaskocz mnie raz jeszcze- pomyślała i zaraz w jej głowie narodził się szelmowski plan. Rozejrzała się po pokoju i na fajansowym stoliku znalazła kilka drobiazgów. Zapałki, moherową nitkę, szklankę z wodą, talerzyk z tortillą, kartkę w kratkę, heliotrop w rdzawobrązowej doniczce. Po chwili na trasie karalucha znalazła się pierwsza przeszkoda. Nitkę pokonał  bez większych przeszkód, robiąc przy tym salto w przód. Krople wody, niczym kałuże powstałą po rzęsistym deszczu, przepłynął wpław. Zapałki ułożone wzdłuż francuskiej jodełki tworzące minibieżnię przeszedł ślamazarnie, raz po raz zahaczając o jej krawędź. Co go może zatrzymać? Pomyślała i przyszedł jej na myśl jeszcze jeden pomysł. Kartka w kratkę. Pośpiesznie zrobiła niewysokie umocnienia, ułożyła je przed quasi-akrobatą i poczuła się zwycięzcą. Wiedziała jedno, na pewno nie zdoła przefrunąć przeszkody, tym bardziej z bakłażanowym obciążeniem. Obserwowała wspinaczkę owada po gładkiej kartce, upadki i powtórne próby wejścia wzwyż. Zakończyła rzekomy eksperyment, gdy była pewna wygranej. Ożeż ty! Oberżynoholik bez chwili wahania, bez krzty frustracji oddalał się w stronę zawilgoconej deski pod kaloryferem. …”

 

Źródło: powiat-ostrowski.pl

Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

MOBILNY ŻURAW OSTRÓW WIELKOPOLSKI