iOstrowWlkp.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iOstrowWlkp.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iOstrowWlkp.pl

Reklama - EUROWARSZTAT TOMIK
Reklama - STOLARSTWO KAMIL SUCHORZEWSKI

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim.

PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM


Sportowe wydarzenia z powiatu ostrowskiego. Poznajcie relacje z rozgrywek ligowych, a także ze szkolnych zmagań i potyczek na osiedlowych boiskach.


Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu ostrowskiego.

Poradnik

Na jakie schody się zdecydować?

2017-04-01 14:02:00

Schody wewnętrzne są ważnym elementem aranżacyjnym. Muszą więc pasować do wnętrza, a jednocześnie powinny być funkcjonalne i bezpieczne.

Właściwy wybór schodów będzie zatem kluczowy i dla funkcjonalności, i dla estetyki naszego wnętrza. Ważny jest ich kształt, jak również typ konstrukcji oraz rodzaj wykończenia. Wszystko to zasadniczo wpłynie na ogólny charakter pomieszczenia. Co ważne, schody muszą spełniać określone parametry- minimalna szerokość stopni wynosi 80 cm, wysokość – 16,5-17 cm, natomiast głębokość – 26-30 cm.

 

Schody żelbetowe

Ten rodzaj schodów jest uwzględniany już w projekcie domu. Wykonuje się je na etapie budowy domu z prętów zbrojeniowych oraz betonu. Pamiętać należy, że stopnie wykończone kamieniem będą wyższe nawet o 3-4 cm, a wykończone płytkami ceramicznymi - o 2 cm. Ich zalety to masywność, stabilność, wysoka wytrzymałość oraz ognioodporność. Poza tym wydamy na nie mniej pieniędzy niż na schody drewniane czy metalowe. Schody żelbetowe są jednak ciężkie, mało efektowne. Ale jeżeli się na nie zdecydujemy, możemy skorzystać z gotowych elementów konstrukcyjnych, które dostępne są na rynku w postaci prefabrykatów, wykonanych z mieszaniny cementu i piasku o odpowiedniej grubości.

 

Schody drewniane

Najbardziej efektownym i zarazem najczęściej spotykanym rozwiązaniem będzie zastosowanie schodów drewnianych. Robi się je z drewna drzew liściastych. Musi ono jednak spełniać wysokie wymagania. Elementy nośne powinny być wykonane z drewna zaliczonego do I klasy jakości, z kolei same stopnie mogą zostać zrobione z drewna II klasy. Ponadto materiał powinien być pozbawiony sęków i wszelkich wad oraz mieć gęsto rozmieszczone słoje i posiadać wilgotność nie przekraczającą 8 procent.

Niezależnie od sposobu wykonania, drewniane powierzchnie schodów trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Można użyć bejcy bądź pozostawić naturalny kolor drewna, ale wówczas konieczne będzie zastosowanie twardego lakieru do drewna. Z pewnością schody drewniane wyglądają najbardziej elegancko. O ich ostatecznej cenie decyduje wybór gatunku drewna oraz detale, jak na przykład balustrady czy wstawki z innych materiałów. Rzecz jasna - im prostszy model wybierzemy, tym koszt będzie niższy. Schody z drewna są mniej trwałe od żelbetowych i wymagają regularnej konserwacji, ale dają większą możliwość wyboru lokalizacji, ponieważ nie obciążają tak stropu i podłogi. A ponadto pasują do niemal każdego rodzaju wnętrza.

 

Schody metalowe

Takie schody najlepiej komponują się z wnętrzami o nowoczesnej stylistyce. Do ich konstrukcji stosuje się stal nierdzewną (chromowo-niklową) lub węglową. Stopnie stalowe mogą być z blachy gładkiej bądź perforowanej (z otworkami) lub ryflowanej (z fakturą), aluminiowe albo mosiężne. Na metalową konstrukcję schodów  można stosować również stopnie szklane. Schody metalowe w połączeniu z innymi materiałami (np. drewnem) wyglądają bardzo nowocześnie, ale w razie pożaru szybko się nagrzewają i mogą skutecznie odciąć drogę ucieczki. Na stalowych schodach powinny znaleźć się antypoślizgowe wyżłobienia. Rozwiązaniami podnoszącymi bezpieczeństwo są też dywaniki i nakładki, pełniące funkcję hamulca. Ale pamiętajmy, że muszą one być stabilnie zamocowane.


Zamów reklamę w gazecie internetowej iOstrowWlkp.pl

Reklama w Gazecie Internetowej

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.


Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki

Autopromocja - Informator Ślubny - Organizacja, tradycje, porady


Informacje na temat edukacji w Ostrowie Wielkopolskim i okolicy.

Reklama SMOK AUDIOiOstrowWlkp.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - iostrowwlkp.pl