iOstrowWlkp.pl reklamy
Z powiatu

Modernizacja międzygminnego schroniska za blisko 6 mln zł

2022-06-23 12:06:00

Blisko 6 mln złotych kosztować będzie modernizacja wraz z przebudową i rozbudową międzygminnego schroniska dla bezdomnych zwierząt w Wysocku Wielkim.


- Międzygminne schronisko w Wysocku Wielkim ma już swoje lata. To obiekt, który wymagał gruntownej modernizacji, ale też nie spełniał oczekiwań ostrowskich organizacji prozwierzęcych. My także jako miasto widzieliśmy, że schronisko wymaga zarówno rozbudowy, przebudowy oraz gruntownej modernizacji. Bardzo się cieszę z dzisiejszego podpisania umowy. Dzięki tej inwestycji powstanie nowoczesny obiekt dla bezdomnych psów i kotów, m.in.: ze szpitalikiem, pomieszczeniami do adopcji, z nowymi wybiegami, placem zabaw dla zwierząt czy salą szkoleniową – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Zakres prac jest bardzo szeroki. Dobudowane zostanie piętro budynku, dzięki temu schronisko zyska więcej pomieszczeń. W obiekcie będą dwie windy: osobowa i towarowa, wybudowana zostanie chłodnia, której teraz bardzo brakuje, powstanie zaplecze socjalno–sanitarne dla pracowników, weterynarza i wolontariuszy, pomieszczenie adopcyjne dla zwierząt oraz osobne pomieszczenia dla psów i kotów chorych, w kwarantannie, matek z małymi oraz woliera dla kotów zdrowych.

- Całkowicie zmodernizowany i wyposażony w nowy sprzęt zostanie szpitalik, schronisko zostanie docieplone, zamontujemy panele fotowoltaiczne, budynek będziemy ogrzewać pompą ciepła. W ramach inwestycji zostaną wymienione wszystkie instalacje: wodno-kanalizacyjne i energetyczne. Na nowo zagospodarujemy plac i wybieg dla zwierząt, obiekt zostanie doświetlony, pojawi się nowy monitoring, powstanie parking, którego dzisiaj nie ma i drogi - wymienia Mikołaj Kostka, z-ca prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego.

Prace ruszą w sierpniu, a planowane zakończenie inwestycji to styczeń 2024 roku. Schronisko będzie spełniać najnowsze wymagania weterynaryjne dla prowadzenia schronisk dla zwierząt, wydane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przetarg wygrało ostrowskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego.

- Schronisko, jak dla tego typu obiektów opieki dla zwierząt, jest dość nietypowy, bardzo nowoczesny. Dla nas jest to pierwszy taki obiekt, który będziemy budować. Dotychczas nie mieliśmy w naszym portfolio takich inwestycji - mówi Stanisław Pułkownik, główny wykonawca inwestycji.

 

Dziś w schronisku dla zwierząt przebywa 170 psów i 20 kotów. Po zakończeniu inwestycji, będzie w nim mogło znaleźć schronienie do 400 zwierząt. Modernizacja wraz z przebudową i rozbudową, w całości finansowana jest z budżetu Ostrowa Wielkopolskiego, w ramach Ostrowskiego Ekspresu Inwestycyjnego.

 Czytaj również