iOstrowWlkp.pl reklamy
Z prokuratury

Miał ponad 2,5 promila, skosztował też kokainy

Kaliska Prokuratura Rejonowa kontynuuje śledztwo przeciwko 42-letniemu mieszkańcowi Kalisza, podejrzanemu o spowodowanie 1 stycznia 2021 r. wypadku komunikacyjnego, wskutek którego śmierć poniósł 14-letni mieszkaniec powiatu ostrowskiego, a inne osoby doznały poważnych obrażeń ciała.

Przypomnijmy. Do zdarzenia doszło w Nowy Rok w Kaliszu, około godz. 18.00. Wówczas to na prostym odcinku drogi, czołowo zderzyły się dwa auta osobowe - BMW, którym kierował 42-latek oraz Volkswagen, którym podróżował m.in. 14-latek. Ze wstępnych ustaleń wynikało, że kaliszanin kierując BMW, z nieznanych przyczyn, zjechał na przeciwny pas ruchu i zderzył się czołowo z Volkswagenem.

Kaliszanin został zatrzymany i osadzony w areszcie, a prokuratura wszczęła przeciwko niemu śledztwo. Kilka dni temu sąd zdecydował o przedłużeniu środka zapobiegawczego, o kolejne 2 miesiące.

Natomiast w toku prowadzonego postępowania prokurator uzyskał szereg zleconych opinii biegłych, w tym z badania pobranych bezpośrednio po zdarzeniu próbek krwi na zawartość alkoholu oraz substancji psychotropowych i odurzających.

- W oparciu o przeprowadzone fizykochemiczne badania próbek krwi podejrzanego biegli z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu ustalili wysokość stężenia alkoholu na 1, 26 mg/l alkoholu (ponad 2,5 promila ), a także stwierdzili obecność substancji psychotropowej w postaci kokainy w ilości wskazującej w opinii biegłych na możliwe oddziaływanie na ośrodkowy układ nerwowy jak alkohol w stężeniu powyżej 0,5 promila - wyjaśnia Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.

W ramach zleconych przez prokuraturę czynności biegli dokonali również odczytu zapisów zabezpieczonego w pojeździe podejrzanego, rejestratora parametrów jazdy (prędkości, położenia kierownicy, położenia pedału gazu, pedału hamulca zasadniczego, układu ABS). Specjaliści ustalili, że w odstępie 5 sekund, poprzedzających kontakt z przeszkodą, prędkość pojazdu wynosiła 163 km/h a w chwili zderzenia  76 km/h.

- Na poczet wykonania grożącej podejrzanemu nawiązki na rzecz pokrzywdzonych, świadczenia pieniężnego a także kosztów postępowania prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego w postaci hipoteki przymusowej do kwoty 250.000 zł na nieruchomości stanowiącej współwłasność podejrzanego - wyjaśnia Maciej Meler.

Aktualnie wykonywane są czynności końcowe w sprawie.

(alf)


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również