iOstrowWlkp.pl reklamy
Z powiatu

MASKA za nami

2022-06-13 07:59:10
Zdjęcie: ostrowwielkopolski.pl

Organizowany już od 21 lat przez Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka Przegląd Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych MASKA to, jak twierdzą niektórzy, marka sama w sobie.


Niepełnosprawni artyści po raz kolejny udowodnili, że mają ogromne możliwości i wielką siłę przekazu. W swoich kreacjach nie boją się poruszać tematów trudnych oraz moralizować. W tegorocznym przeglądzie wystąpiło 9 zespołów: „Kajtuś czarodziej” z ZSS w Ostrowie Wielkopolskim, WTZ z Kalisza, „Koło Żywego Słowa” ze SOSW w Ostrzeszowie, „Leśne Skrzaty” z Ośrodka RW-CER TĘCZA w Wolicy, „Rupieciarnia” z ZPS w Pleszewie, „Tacy sami” z ZSS w Jarocinie, „Teatrzyk Zielona Półnutka” z ZSS 112 w  Poznaniu, „Farshte” ze Stowarzyszenia na Tak z Poznania oraz grupa teatralna z ZSZ 2 im. J. Korczaka z Poznania.

 

Zwycięzcami XXI Przeglądu Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych MASKA 2022 zostali młodzi aktorzy z grupy „FARSHTE” z Poznania prezentujący spektakl pt. „Tęsknota, miłość wszędzie tam gdzie jestem ja…”. Drugie miejsce zajęła grupa z Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowie Wielkopolskim za etiudę pt. „Mam znalazłem..”, a trzecie otrzymał zespół Teatrzyk Zielona Półnutka z ZSS 112 w Poznaniu za przedstawienie – „Słońce w trzech odsłonach”.

 

Jak twierdzi jurorka festiwalu – dr hab. Anita Stefańska – Przegląd to cenna i bardzo trafiona inicjatywa podjęta przez Zespół Szkół Specjalnych. To ważne działanie w procesie edukacji i terapii osób z niepełnosprawnościami. Dzięki takim działaniom teatr staje się czymś więcej niż tylko realizacją spektaklu czy sztuki teatralnej. Jest to teatr angażujący, zakłada w swoich działaniach twórczych podmiotowość jednostki, postrzega człowieka przez pryzmat jego całościowego rozwoju osobistego. Najważniejszy jest w nim aktor, który podczas procesu twórczego spotyka się z samym sobą, z tematami ważnymi dla siebie. Dzięki temu odkrywa i realizuje siebie…

To wydarzenie kulturalne, społeczne, ale i towarzyskie – dodaje nauczycielka ZSS Justyna Szymańska. – Przegląd realizowany od 21 lat pozwolił na integrację ze środowiskiem lokalnym, na nawiązanie stałych przyjaźni, wymianę doświadczeń. Pozwolił wyjść uczniom i podopiecznym z roli formalnej, określonej przez instytucję i budować, poprzez działania artystyczne, własne poczucie wartości, pewność siebie, rozwijać kompetencje komunikacyjne i społeczne wychowanków.

 

Źródło: ostrowwielkopolski.pl


Czytaj również

BISTRO NA TALERZU 6