iOstrowWlkp.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iOstrowWlkp.pl

Reklama - EUROWARSZTAT TOMIK

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim.
Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu ostrowskiego.


PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM


Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu ostrowskiego.


iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie

Autopromocja - Masz temat? Napisz list do naszej redakcji!
Ostrów Wielkopolski

Koniec z bezpłatnym przedszkolem?

2020-12-07 08:12:00

Do tej pory rodzice bądź opiekunowie ostrowskich przedszkolaków, za pobyt swej pociechy w placówce, nie uiszczali żadnej opłaty - bezpłatny był pobyt malucha zarówno do, jak i powyżej 5 godzin.

Niestety, wszystko wskazuje na to, że w nowym roku pobyt przedszkolaka powyżej 5 godzin, a więc czasu przeznaczonego na realizację podstawy programowej, będzie odpłatny. Koszt każdej następnej godziny wynieść ma symboliczną złotówkę. Zakładając, że brzdąc w przedszkolu spędza 8 godzin, to jego rodzice muszą liczyć się z kosztem w wysokości 60 złotych miesięcznie. Nad takimi zmianami lada moment pochylić mają się radni Ostrowa Wlkp. Powód? Szukanie oszczędności, zaciskanie pasa przez samorządowców.

 

- Wydatki na edukację są dużo większe niż środki przekazywane nam przez rząd. W przyszłym roku budżet oświaty w Ostrowie Wielkopolskim wyniesie rekordowe 121 mln złotych, ale zaledwie 50 mln złotych z tej kwoty to subwencja oświatowa przekazywana miastu przez Ministerstwo Edukacji. Warto wiedzieć, że koszt utrzymania jednego miejsca przedszkolnego w 2021 roku wynosić będzie około 1100 złotych miesięcznie. Wynika z tego, że 60 złotych wpłacone przez rodziców, będzie stanowić 5,5 % tej kwoty. Reszta jest i nadal będzie dokładana ze środków publicznych - zaznaczają władze miasta.

 

Samorządowcy jednocześnie podkreślają, że bezpośredni wpływ na nakłady na edukację ma m.in. wzrost płacy minimalnej i kolejne podwyżki dla nauczycieli, które tylko w pewnym stopniu finansowane są przez rząd. Ponadto kurczą się dochody miasta z tytułu podatku PIT, a to wszystko, jak przekonują ostrowscy samorządowcy, zmusza ich do zawieszenia programu darmowych przedszkoli.

 

- Jeśli radni podejmą uchwałę, przedszkole za złotówkę zacznie funkcjonować od 1 lutego 2021 roku. Jest to rozwiązanie tymczasowe i głęboko wierzymy, że problemy samorządów w tym niezwykle ważnym obszarze zostaną dostrzeżone przez administrację centralną i tym samym powrót do darmowych przedszkoli w Ostrowie Wielkopolskim nastąpi, jak tylko będzie to możliwe - wyjaśniają rządzący Ostrowem Wlkp.

 

Natomiast to, co pozostaje niezmienne w 2021 r. to budowa dwóch nowoczesnych przedszkoli – 14-oddziałowego przedszkola przy ulicy Dobrej, gdzie pośród 11 oddziałów przedszkolnych i 3 oddziałów żłobkowych, 4 z nich będą dedykowane dzieciom z niepełnosprawnościami oraz drugiego przedszkola 12-oddziałowego przy ulicy Staroprzygodzkiej. W sumie daje to 650 nowych miejsc przedszkolnych.


Zamów reklamę w gazecie internetowej iOstrowWlkp.pl

Reklama w Gazecie Internetowej


Reklama SMOK AUDIO

Autopromocja - Informator Ślubny - Organizacja, tradycje, porady


Informacje na temat edukacji w Ostrowie Wielkopolskim i okolicy.

Informacje na temat wydarzeń kulturalnych w Ostrowie Wielkopolskim i okolicy.Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki
Autopromocja - Zamów reklamę w lokalnej Gazecie Internetowej

iOstrowWlkp.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - iostrowwlkp.pl