iOstrowWlkp.pl reklamy
Ważne sprawy

Kolejne autobusy elektryczne w Ostrowie Wielkopolskim

Do floty Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ostrowie Wielkopolskim dołączyły kolejne elektryki. Na razie są trzy, kolejne trzy sztuki dojadą w październiku. Wartość zakupu wynosi niemal 17 milionów złotych. Ponad połowa tej kwoty to bezzwrotne dofinansowanie z Narodowego Funduszu  Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wraz z nowym zakupem, ostrowska spółka wzbogaciła się o 6 stanowisk do ładowania pojazdów.

Nowe autobusy marki Solaris Urbino 12 electric mają 69 miejsc, w tym 27 siedzących. Ewenementem na skalę kraju, są specjalnie wyznaczone 2 miejsca dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Pojazdy mają najnowszej generacji baterie o większej pojemności, a więc czas ich pracy będzie dłuższy. Dłuższa będzie również gwarancja na pojazdy.

- Autobusy wyposażone są między innymi w biletomaty, przyciski STOP oznaczone w języku Braille'a, funkcję obniżania podłogi przy podjeździe na przystanek, wysuwaną platformę dla wózków inwalidzkich oraz dziecięcych. Pasażerowie będą mogli skorzystać z darmowego Wi-Fi oraz ładowarek USB. Planujemy wdrożenie ich do eksploatacji w ciągu najbliższych dwóch tygodni, po montażu wszystkich systemów, które w tych autobusach są wymagane – podkreśla Janusz Marczak, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ostrowie Wielkopolskim.

W każdym z autobusów jest defibrylator. Pojazdy są też wyposażone w kamery monitoringu. Dziś po ulicach miasta jeździ 10 elektryków. Do końca tego roku będzie ich w sumie 16.

- Tempo, w jakim Ostrów Wielkopolski rozwija zeroemisyjny transport, jest imponujące. Pierwsze elektryki przyjechały do naszego miasta 6 lat temu. Wówczas, jako pierwsi w Wielkopolsce, rozpoczęliśmy erę elektromobilności. Rozwój ekologicznej komunikacji miejskiej to, obok poprawy komfortu przejazdu dla pasażerów, także wyraz naszej lokalnej troski o środowisko i powietrze - podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Nowe elektryki zastąpią sześć najbardziej wyeksploatowanych pojazdów. Te będą zezłomowane. Umowę na zakup nowych pojazdów podpisano w kwietniu ubiegłego roku. Wartość całego zamówienia to niemal 17 mln złotych. Ponad 64% tej kwoty to dofinansowanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dziś tabor spółki MZK liczy w sumie 54 autobusy.


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

MOBILNY ŻURAW OSTRÓW WIELKOPOLSKI