- Tężnia solankowa jest urządzeniem przeznaczonym do wytwarzania w swoim bliskim otoczeniu aerozolu solnego na skutek ściekania solanki po gałęziach tarniny, rozbijania się o nie kropel solanki przy znacznym udziale warunków atmosferycznych, czyli wiatru i słońca w wytwarzaniu bogatego w mikroelementy i pierwiastki aerozolu solnego. Specyficzny mikroklimat, który tu panuje, jest zalecany szczególnie osobom, które borykają się z problemami układu oddechowego. Wspiera on leczenie, a także pomaga oczyścić drogi oddechowe z szeregu zanieczyszczeń, jakie codziennie wdychamy. Korzystanie z tężni jest odpowiednią formą odpoczynku dla tych osób, które cenią sobie relaks na łonie natury połączony z dbaniem o zdrowie - informuje Urząd Gminy Sośnie.
W tężni zastosowana oryginalna solankę z Zabłocia, która jest wydobywana od 1892 roku z odwiertu „Korona” w miejscowości uzdrowiskowej Zabłocie-Solanka. Jest to naturalny surowiec o potwierdzonych właściwościach leczniczych, który jest przeznaczony do pielęgnacji zdrowia, tradycyjnie stosowany do kąpieli oraz inhalacji.
Mieszkańcy będą mogli korzystać z tężni od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 12.00 oraz od 16:00 do 21:00. Natomiast w sobotę i niedzielę od 13:00 do 21:00 (w okresie wiosny, lata i jesieni).
- Inhalacje powinny się odbywać kilka razy w tygodniu i trwać od 45 do 60 minut. Tężnia solankowa powstała dzięki dofinansowaniu z Urzędu Województwa Wielkopolskiego w kwocie 150 tys. zł. dzięki realizacji zadania polegającego na budowie Altany Terapeutycznej. To pierwsze takie miejsce w naszym powiecie jeśli chodzi o gminy (obecnie jeden taki obiekt znajduje się w mieście Ostrów Wielkopolski). Teren wokół altany zostanie wkrótce wyposażony w ławki, kosze oraz małą architekturę zabawowo-edukacyjną - podaje urząd.
Poprzednia
Następna