iOstrowWlkp.pl reklamy
Z prokuratury

Kłótnia na tle wyprowadzania psów. Zginął mężczyzna, sprawa w sądzie

Prokurator Rejonowy w Ostrowie Wlkp. skierował akt oskarżenia przeciwko 61-letniemu mężczyźnie podejrzanemu o nieumyślne spowodowanie 6 czerwca 2020 r. śmierci w czasie sąsiedzkiej kłótni, do której doszło w jednym z bloków przy ulicy Paderewskiego w Ostrowie Wlkp.

W oparciu przeprowadzone czynności dowodowe ustalono, że w dniu 6 czerwca 2020 r. około godziny 20.00 pomiędzy wracającym z ogródków działkowych pokrzywdzonym, a oskarżonym zamieszkałym w tej samej klatce wywiązała się kłótnia na tle wyprowadzania psów.

- W momencie eskalacji kłótni oskarżony kilkukrotnie szarpnął pokrzywdzonego ściągając go na półpiętro, gdzie zadawał mu uderzenia w kierunku głowy doprowadzając do jego przewrócenia i utraty świadomości zadając mu przy tym kopnięcia, które skutkowały obrażeń twarzoczaszki i czaszki naruszających narządy, czynności ciała na okres poniżej 7 dni - informuje Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.
- W oparciu o analizę zabezpieczonego przez prokuratora zapisu ponad 4 minutowego nagrania rejestratora wezwanego przez inne osoby pogotowia ratunkowego, oskarżony nie wykonywał następnie poleceń dyspozytora pogotowia dotyczących ułożenia nieprzytomnego pokrzywdzonego w bezpiecznej pozycji, odpychał inne próbujące udzielić pierwszej pomocy osoby i samodzielnie podejmował niezgodne z procedurami medycznymi czynności reanimacyjne - dodaje prokurator.


Przeprowadzona w toku postępowania na polecenie prokuratora opinia biegłych z zakresu medycyny sądowej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu wykazała, że działania oskarżonego pozostawały w związku przyczynowo-skutkowym z zgonem pokrzywdzonego.
Jak ustalono w chwili zdarzenia oskarżony 61-latek był nietrzeźwy mając 1,62 promila alkoholu etylowego we krwi. Przesłuchany w charakterze podejrzanego mężczyzna przyznał się do stawianych mu zarzutów nieumyślnego spowodowania śmierci oraz obrażeń ciała, potwierdził, że spożywał w dniu zdarzenia alkohol, nie potrafił wyjaśnić racjonalnie swojego zachowania.
Wraz z aktem oskarżenia prokurator skierował wniosek o wydanie wyroku bez wyznaczania rozprawy. W przypadku jego uwzględnienia przez sąd mężczyźnie wymierzona zostanie kara 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby 3 lat, w czasie którego oddany będzie pod dozór kuratora sądowego, orzeczona ma zostać grzywna w wysokości 20 000 zł, nawiązka w wysokości 5 000 zł oraz obciążony będzie kosztami postępowania.


Na wniosek prokuratora względem mężczyzny stosowany był środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Trwa oczekiwanie na wyznaczenie terminu rozprawy w przedmiotowej sprawie.


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również