iOstrowWlkp.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iOstrowWlkp.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iOstrowWlkp.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iOstrowWlkp.pl

Reklama - EUROWARSZTAT TOMIK
Reklama - STOLARSTWO KAMIL SUCHORZEWSKI

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim.

PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM


Sportowe wydarzenia z powiatu ostrowskiego. Poznajcie relacje z rozgrywek ligowych, a także ze szkolnych zmagań i potyczek na osiedlowych boiskach.


Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu ostrowskiego.

Zapytaj prawnika

Kilka zdań o publikacjach w sieci

2017-05-19 14:02:00

W XXI wieku rzeczywistość przeplata się ze światem wirtualnym, szczególnie ze sferą internetową. Niemal każdy użytkownik globalnej sieci publikuje w niej jakieś materiały. Do kancelarii EIG Law & Tax zgłaszają się z zapytaniami w sprawie praw autorskich użytkownicy Internetu.

Najczęściej sytuacja taka ma miejsce na portalach społecznościowych. Warto jednak przy tej okazji zwrócić uwagę na to, że publikowanie w sieci może pociągać za sobą konsekwencje w przypadku świadomego lub nieświadomego wykorzystania cudzej własności intelektualnej.


Publikacja, co do zasady nie podlega ograniczeniom, jednak przy czynności tej należy przestrzegać prawa autorskiego oraz co oczywiste, generalnie prawa (np. zwracając uwagę na to, czy treści nie naruszają dóbr osobistych osób trzecich).

 

Bezproblemowa dostępność różnych materiałów w sieci usypia naszą czujność i zdarza się, że do publikacji załączamy zdjęcie, utwór lub treść stanowiącą czyjąś własność bez zgody autora lub posiadacza praw autorskich.Co zatem stanowi przedmiot ochrony prawem autorskim? „Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór)” (art. 1 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych). Utworami wg Ustawy są nie tylko utwory słowne (literackie, publicystyczne, naukowe), ale również kartograficzne, programy komputerowe, utwory plastyczne, fotograficzne, lutnicze, wzornictwa przemysłowego, architektoniczne, muzyczne, sceniczne i audiowizualne.
W wyżej wymienionych przypadkach publikacja musi być poprzedzona wyraźną zgodą autora.

 


 

Jeśli chcesz zadać pytanie prawnikowi, wyślij do nas e-maila na adres:

redakcja@igazetyinternetowe.pl

 

W temacie wiadomości wpisz: "Zapytaj prawnika",

a w treści opisz swój problem. Odpowiedź zostanie udzielona

na naszych łamach w powyższym cyklu.

 

Nie gwarantujemy jednak, że na każde z pytań zostanie udzielona odpowiedź. Nie określamy także terminu ukazania się

odpowiedzi od prawnika.

Udzielane na naszych łamach porady są bezpłatne!


Jest jednak szereg dostępnych w sieci materiałów, które można publikować bez przeszkód, ponieważ nie podlegają ochronie ustawowej: Są to przede wszystkim: akty normatywne lub ich urzędowe projekty, urzędowe dokumenty, materiały, znaki i symbole, opublikowane opisy patentowe lub ochronne oraz proste informacje prasowe.Warto zwrócić uwagę nie tylko na fakt ochrony ustawowej publikowanego materiału, ale też na obwarowania, jakie narzuca np. regulamin portalu, z którego pobieramy wykorzystywane treści.

Autorowi przysługują prawa autorskie o charakterze osobistym i majątkowym. Zatem autor dzieła ma prawo do właściwego oznaczenia jego autorstwa, ale również do wykorzystywania swojej pracy i czerpania z tego tytułu korzyści majątkowych. Prawo osobiste jest niezbywalne, jednak prawo do czerpania korzyści majątkowych może być scedowane oraz może stać się przedmiotem obrotu. Zatem w niektórych sytuacjach publikując treści objęte ochroną prawną należy (poza uzyskaniem zgody) wskazać autora oraz odprowadzić należność właścicielowi prawa majątkowego do dzieła. Wyjątkowa sytuacja dotycząca praw osobistych będzie miała miejsce w przypadku, kiedy dzieło powstało w wyniku pracy zleconej prawnikowi przez pracodawcę. Wówczas właścicielem praw do dzieła będzie firma, a nie jej pracownik, chociaż on stworzył dany przedmiot chroniony prawem autorskim.

 

W pewnych sytuacjach, dzieło chronione prawem autorskim, można wykorzystać bez pytania o zgodę i bez uiszczania opłaty. Ma to miejsce w przypadku użytku na cele prywatne oraz w przypadku wykorzystania tak zwanego „prawa cytatu”.. Ponadto zgodnie z art. 34 można korzystać z utworów w granicach dozwolonego użytku pod warunkiem wymienienia imienia i nazwiska twórcy oraz źródła. Twórcy nie przysługuje w tym przypadku prawo do wynagrodzenia.

 

Wyżej opisane zasady należy stosować również redagując treści na własnych profilach w portalach społecznościowych. Z uwagi na to, że przepisy rozsiane są w różnych aktach prawnych, prawa do czerpania korzyści z publikacji utworu mają różne podmioty, a czasami z uwagi na globalny charakter sieci internetowej materiały podlegają ochronie prawa obcego, należy zachować ostrożność.

 

Odwrotna sytuacja ma miejsce w przypadku, kiedy ktoś posłuży się publikowanymi przez nas materiałami. Często zdarza się, że na portalu publikujemy prywatne zdjęcia, dzieła lub treści. Wydaje nam się, że chroni nas prawo autorskie i nikt nie skorzysta z tego, co zamieściliśmy na przykład na naszym profilu Facebook. Nic bardziej mylnego. Czasami spotykamy się z krążącymi w sieci łańcuszkami, które nieświadomi użytkownicy publikują w przekonaniu, że w ten sposób uchronią przed bezprawnym wykorzystaniem treści opublikowane w Internecie. Powołują się przy tym na różnego rodzaju konwencje, dyrektywy i ustawy. Zapominają jednak o tym, że jedynym wiążącym dokumentem w tej sprawie jest zaakceptowany regulamin portalu społecznościowego.

Pamiętajmy więc, że nic w Internecie nie ginie, nawet jeżeli treść usuniemy. Pamiętajmy też, że zakładając profil na portalu społecznościowym akceptujemy jego politykę prywatności i zgadzamy się na dostępność naszych materiałów na określonych tam zasadach.

 

Na przykładzie najpopularniejszego portalu społecznościowego można zauważyć, że przede wszystkim rozgraniczeniu podlegają treści publikowane „prywatnie” od treści o charakterze „publicznym”. Jeżeli zatem opublikujemy treści z zaznaczeniem „publiczne” lub decydujemy się na prowadzenie profilu publicznego, jednocześnie wyrażamy zgodę na to, żeby tworzone przez nas i publikowane materiały, zdjęcia, dzieła można było wykorzystywać bez pytania o zgodę.

 

W przypadku wątpliwości lub spraw spornych dotyczących publikowanych materiałów najlepiej skonsultować się z prawnikiem oraz zgłosić sytuację administratorowi danego portalu. Na pytania w konkretnych sprawach chętnie odpowiemy podczas dyżurów adwokackich EIG Law & Tax, w tym bezpłatnych świadczonych w biurze Senatora RP Łukasza Mikołajczyka w Krotoszynie i Ostrowie Wlkp.

adwokat Grzegorz Szwoch

 

 

 

 

 

:

 


Zamów reklamę w gazecie internetowej iOstrowWlkp.pl


Źródło: *Artykuł partneraReklama w Gazecie Internetowej

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.


Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki

Autopromocja - Informator Ślubny - Organizacja, tradycje, porady


Informacje na temat edukacji w Ostrowie Wielkopolskim i okolicy.

Zapytaj prawnika

Reklama SMOK AUDIOiOstrowWlkp.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - iostrowwlkp.pl