iOstrowWlkp.pl reklamy
Z policji

Kierował motocyklem, choć nie powinien...

Zdjęcie: zdjęcie poglądowe

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej motocyklistę. Okazało się, że mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania motocyklem.

12 czerwca, na terenie Ostrowa Wielkopolskiego policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej motocyklistę. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że 23-letni mieszkaniec Ostrowa Wielkopolskiego nie posiada uprawnień do kierowania motocyklem i nie powinien jednośladem wyjeżdżać na drogi publiczne.

 

- Wprowadzony na początku ubiegłego roku nowy taryfikator w sposób diametralny zwiększył odpowiedzialność karną dla osób, którzy nie mając do tego uprawnień zdecydują się wsiąść za kierownicę pojazdu. W każdym takich przypadku policjanci sporządzą wniosek o ukaranie do Sądu, który obligatoryjnie orzeknie wobec takiej osoby zakaz prowadzenia pojazdów i grzywnę od 1500 do 30 tysięcy złotych - informują ostrowscy mundurowi.

Jednocześnie policjanci przypominają, że od 1 stycznia 2022 weszły w życie nowe, dużo bardziej surowe kary. Otóż kodeks wykroczeń stanowi:

Art. 94. § 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych.

§ 3. W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w § 1, orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

Policja wyjaśnia. - Po pierwsze, sąd już nie tyle może, co musi orzec zakaz prowadzenia pojazdów. Taki zakaz może być orzekany na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Po drugie, kwota mandatu to 1500 zł, przy czym wysokość grzywny na poziomie 1500 zł jest najmniejszą kwotą, jaka może być nałożona. W rzeczywistości kwota ta będzie się wahała w przedziale od 1500 zł do aż 30 000 zł, bo taka jest od 1 stycznia 2022 najwyższa kwota grzywny, jaką może nałożyć sąd.

Źródło: KPP Ostrów Wielkopolski

Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również