iOstrowWlkp.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iOstrowWlkp.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iOstrowWlkp.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iOstrowWlkp.pl


Reklama - EUROWARSZTAT TOMIK

Reklama - COLORSHIRT.PL - Nadruki na koszulki, gadżety reklamowe z nadrukiem dla firm


PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM
Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu ostrowskiego.


Sportowe wydarzenia z powiatu ostrowskiego. Poznajcie relacje z rozgrywek ligowych, a także ze szkolnych zmagań i potyczek na osiedlowych boiskach.


Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu ostrowskiego.


iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie

Autopromocja - Masz temat? Napisz list do naszej redakcji!
Michałków

Kiedy znów polecą?

2018-07-19 08:07:00

Nie strzelajcie do posłańców – żartują, gdy mają do przekazania niepomyślne wieści. Czyli takie, które uziemiają pilotów na kolejny dzień. Meteorolodzy, którzy towarzyszą zawodnikom 35. Szybowcowych Mistrzostw Świata, mają niezwykle trudne zadanie – jak powiedzieć, że przez najbliższe trzy dni pogoda nie pozwoli na rozegranie żadnej konkurencji?

Na lotnisko do Michałkowa przyjechali na długo przed zawodami. Sebastian Szczurtek i Rafał Lokumski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej mają za zadanie przygotowanie prognozy pogody dla szybowników – czyli trudnej, skomplikowanej i bardzo dokładnej. Spotykają się z dyrektorem sportowym, który w zależności od tej prognozy ustala zadania na dany dzień konkurencji. O godzinie 10:00 na odprawie dla pilotów stają przed 130. zawodnikami i mówią: polecicie, albo też nie.

 

- Na odprawie opisujemy całość pogody, nie tylko to co dzieje się w najbliższej okolicy. Ze względu na zasięg konkurencji szybowcowych, które latają na odległości kilkuset kilometrów, trzeba sprawdzać wszystko, co może się wydarzyć - mówi Sebastian Szczurtek. - Uwzględniamy wszystkie czynniki, a głównie cumulusy, których tu wszyscy wypatrują - ile, gdzie i jak wysoko. Do tego temperatura, wilgotność i co się będzie z tym razem działo. Przypomina to czasami gotowanie, kiedy do garnka wrzucamy wiele różnych składników, z których wychodzi danie.

 

Prognozy dla pilotów przygotowują od dawna, choć przyznają, że tu w Michałkowie ranga imprezy jest bez porównania większa. Dziś ich praca to już nie bieganie z termometrem i probierzem wilgotności, a raczej profesjonalne modele pogodowe, które dobrze oddają prognozy. Czasami jednak wystarczy na takich zawodach 10-20 kilometrów różnicy w pogodzie i może być problem ze startem szybowców.

Lokumski i Szczurtek śmieją się, że wybrali sobie niewdzięczną pracę, bo w Polsce wszyscy się znają na pogodzie, podobnie jak na zdrowiu, piłce i polityce. A pytani, czy mają w instytucie szklane kule do przewidywania pogody, zgodnie i z powagą odpowiadają: Tak, mamy.

 

 Fotorelacja
Reklama w Gazecie InternetowejAutopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki

Autopromocja - Informator Ślubny - Organizacja, tradycje, porady


Informacje na temat edukacji w Ostrowie Wielkopolskim i okolicy.

Zapytaj prawnika

Reklama SMOK AUDIO


Autopromocja - Zamów reklamę w lokalnej Gazecie InternetowejiOstrowWlkp.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - iostrowwlkp.pl