iOstrowWlkp.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iOstrowWlkp.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iOstrowWlkp.pl

Reklama - EUROWARSZTAT TOMIK
Reklama - STOLARSTWO KAMIL SUCHORZEWSKI

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim.

PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM


Sportowe wydarzenia z powiatu ostrowskiego. Poznajcie relacje z rozgrywek ligowych, a także ze szkolnych zmagań i potyczek na osiedlowych boiskach.


Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu ostrowskiego.

Poradnik

Jesteś świadkiem wypadku? Dowiedz się, co masz zrobić

2019-10-25 14:39:44

Gdy jesteśmy świadkami wypadku, to często ogarnia nas strach… Wielu z nas nie wie, jak w takim przypadku postępować. Zachowajmy zimną krew, bo wówczas bardzo wiele od nas zależy.

Gdy wypadek dzieje się na naszych oczach i to my jesteśmy świadkami, to zawsze musimy się zatrzymać. Wówczas parkujemy samochód w bezpiecznym miejscu, tak by nie stwarzać zagrożenia kierowcom, którzy będą nas omijać. Jeśli jest taka potrzeba to włączamy światła awaryjne i ustawiamy trójkąt ostrzegawczy. Zakładamy też kamizelkę odblaskową i zabieramy ze sobą apteczkę oraz, jeśli zachodzi taka potrzeba, gaśnicę.

 

Następnie podchodzimy do pojazdu, który brał udział w wypadku. Oceniamy ilu jest poszkodowanych i jaki jest ich stan i niezwłocznie dzwonimy po pomoc, wykręcając numer alarmowy 112 lub 999. Jeśli samochód z poszkodowanym przewozi chemikalia lub inne substancje zobaczmy czy na samochodzie ma on specjalny znak informacyjny. Jeśli tak, to nie zapomnijmy o tym powiedzieć dyspozytorowi, który udzieli nam odpowiednich wskazówek.

 

Następne czynności zależą od stanu zdrowia poszkodowanych. Podchodzimy do nich od przodu tak, aby mogli nas zobaczyć, bez niepotrzebnych ruchów głową. Zakładamy rękawiczki i staramy się nawiązać z nimi kontakt. Pytamy, co się stało i co im dolega. W przypadku braku kontaktu musimy dostać się do pojazdu. Przysługuje nam prawo rozbicia szyby, jeśli jest taka konieczność. Następnie oceniamy, czy konieczne jest wyciągnięcie poszkodowanego z auta, w większości przypadków, osoby ratujące życie boją się, że pogorszą stan poszkodowanego. W niektórych sytuacjach wyciągnięcie poszkodowanego jest konieczne, tą to sytuacje, gdy:

  • ofiara nie oddycha i trzeba przeprowadzić sztuczne oddychanie,
  • istnieje ryzyko pożaru, wybuchu lub stoczenia się auta np. z mostu bądź ze skarpy,
  • gdy poszkodowany ma tak silny krwotok, którego nie można go zatamować w samochodzie.

 

Z miejsca wypadku nie ruszamy motocyklisty czy rowerzysty.

 

W innych sytuacjach zostawiamy poszkodowanego do przyjazdu służb ratunkowych. Pamiętajmy też, by w miarę możliwości postarać się uspokoić innych pasażerów pojazdu. Jeśli będą chcieli oddalić się z miejsca wypadku, trzeba im wytłumaczyć, że powinni poczekać, aż lekarz stwierdzi czy coś im dolega. Często przez wysoki poziom adrenaliny, kilka chwil po wypadku, wiele osób nie odczuwa dolegliwości. Bacznie obserwujmy poszkodowanych do przyjazdu karetki. Niekiedy stan rannych może się gwałtownie pogorszyć.

 

 

 


Zamów reklamę w gazecie internetowej iOstrowWlkp.pl

Reklama w Gazecie Internetowej

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.


Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki

Autopromocja - Informator Ślubny - Organizacja, tradycje, porady


Informacje na temat edukacji w Ostrowie Wielkopolskim i okolicy.

Reklama SMOK AUDIOiOstrowWlkp.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - iostrowwlkp.pl