- Realizacja tak dużego projektu związanego z rozwojem ostrowskiej sieci ciepłowniczej to kolejny istotny element konsekwentnej dekarbonizacji miasta, czyli odchodzenia od węgla, zastępując go innymi źródłami energii - podkreśla Mariusz Bolach, prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego.
Pozyskane dofinansowanie z Narodowego Fundusz Środowiska i Gospodarki Wodnej to ponad 7,7 mln złotych. Koszt całej inwestycji to niespełna 30 mln złotych.
Modernizacja i rozbudowa ostrowskiej sieci ciepłowniczej koncentruje się przede wszystkim na likwidacji lokalnych, indywidualnych i zbiorowych źródeł ciepła opalanych paliwem stałym, czyli najbardziej szkodliwej dla naszego zdrowia i nieekologicznej tzw. niskiej emisji. Kolejna inwestycja w kogenerację przyczyni się do istotnej redukcji strat ciepła na przesyle, likwidacji węzła grupowego, zmniejszenia zużywanego paliwa (nieodnawialnej energii pierwotnej), zwiększenia efektywności energetycznej, a także zmniejszeniu emisji zanieczyszczeń do atmosfery (CO2, NOx, SO2, pył, w tym PM10), a w efekcie poprawę jakości powietrza.
Spółka od wielu lat realizuje politykę proekologiczną, starając się zapobiegać i zmniejszać uciążliwości dla otoczenia. Do wytwarzania energii cieplnej i elektrycznej już wykorzystywane są odnawialne źródła energii w oparciu o kogenerację, a nowe silniki bardziej pomogą wykorzystać przyjazne dla środowiska naturalnego technologie, zapewniając jednocześnie wygodę, bezpieczeństwo i pewność dostaw. W ten sposób OZC realnie przyczynia się do tego, aby w ciągu kolejnych kilku lat, Ostrów Wielkopolski był miastem wolnym od węgla. To jedno głównych założeń Ostrowskiego Rynku Energetycznego.
Poprzednia
Następna