iOstrowWlkp.pl reklamy
Wybory

Jedna Unia, ponad 110 różnych wzorów praw jazdy

2019-03-15 14:03:00
Czy wyjeżdżając do innych krajów Unii Europejskiej tamtejsza "drogówka" uzna polskie prawo jazdy? Przy okazji wyborów do Parlamentu Europejskiego przypominamy zasady obowiązujące w tym zakresie.

Prawo jazdy wydane w jednym kraju Unii jest uznawane we wszystkich pozostałych krajach UE.  
 
Zatem, jeśli przeprowadzisz się do innego kraju UE, zwykle nie będziesz musiał wymienić swojego dotychczasowego prawa jazdy na nowe. W nowym kraju możesz używać swojego obecnego prawa jazdy, o ile:
  • jest ono ważne
  • spełniasz wymagania wiekowe dla prowadzenia pojazdu w danej kategorii
  • Twoje prawo do prowadzenia pojazdu nie zostało zawieszone, ograniczone lub cofnięte w kraju, który wydał prawo jazdy.
 
W całej UE uznawane są następujące kategorie: AM, A1, A2, A, B, BE, B1, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D i DE.
Od 2013 r. wszystkie prawa jazdy wydawane w UE mają standardowy format plastikowej karty ze zdjęciem przypominającej kartę kredytową oraz lepsze zabezpieczenia.
 
Prawa jazdy wydane wcześniej zachowują ważność i zostaną zastąpione nowym wzorem w momencie przedłużenia terminu ich ważności i w każdym przypadku najpóźniej do 2033 r.
 
Jeśli masz prawo jazdy wydane na czas nieokreślony, dowiedz się w odpowiednim urzędzie danego kraju, kiedy powinieneś je wymienić na nowy standardowy wzór.
 
Istnieje ponad 110 różnych wzorów praw jazdy ważnych w krajach UE.
 
Jeśli ważność Twojego prawa jazdy wygaśnie, musisz wystąpić o odnowienie go w kraju, w którym masz miejsce zwykłego pobytu.
 
Twoje nowe prawo jazdy może mieć inny termin ważności i podlegać takim samym ograniczeniom lub warunkom, jakie stosuje się w odniesieniu do dokumentów wydawanych w nowym kraju.
 
10 lat: Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
 
15 lat: Austria, Cypr, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Niemcy, Polska, Słowacja.
 

 

Źródło: europa.eu


Czytaj również