iOstrowWlkp.pl reklamy
Wybory

Jedna Unia, ponad 110 różnych wzorów praw jazdy

Czy wyjeżdżając do innych krajów Unii Europejskiej tamtejsza "drogówka" uzna polskie prawo jazdy? Przy okazji wyborów do Parlamentu Europejskiego przypominamy zasady obowiązujące w tym zakresie.
Prawo jazdy wydane w jednym kraju Unii jest uznawane we wszystkich pozostałych krajach UE.  
 
Zatem, jeśli przeprowadzisz się do innego kraju UE, zwykle nie będziesz musiał wymienić swojego dotychczasowego prawa jazdy na nowe. W nowym kraju możesz używać swojego obecnego prawa jazdy, o ile:
  • jest ono ważne
  • spełniasz wymagania wiekowe dla prowadzenia pojazdu w danej kategorii
  • Twoje prawo do prowadzenia pojazdu nie zostało zawieszone, ograniczone lub cofnięte w kraju, który wydał prawo jazdy.
 
W całej UE uznawane są następujące kategorie: AM, A1, A2, A, B, BE, B1, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D i DE.
Od 2013 r. wszystkie prawa jazdy wydawane w UE mają standardowy format plastikowej karty ze zdjęciem przypominającej kartę kredytową oraz lepsze zabezpieczenia.
 
Prawa jazdy wydane wcześniej zachowują ważność i zostaną zastąpione nowym wzorem w momencie przedłużenia terminu ich ważności i w każdym przypadku najpóźniej do 2033 r.
 
Jeśli masz prawo jazdy wydane na czas nieokreślony, dowiedz się w odpowiednim urzędzie danego kraju, kiedy powinieneś je wymienić na nowy standardowy wzór.
 
Istnieje ponad 110 różnych wzorów praw jazdy ważnych w krajach UE.
 
Jeśli ważność Twojego prawa jazdy wygaśnie, musisz wystąpić o odnowienie go w kraju, w którym masz miejsce zwykłego pobytu.
 
Twoje nowe prawo jazdy może mieć inny termin ważności i podlegać takim samym ograniczeniom lub warunkom, jakie stosuje się w odniesieniu do dokumentów wydawanych w nowym kraju.
 
10 lat: Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
 
15 lat: Austria, Cypr, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Niemcy, Polska, Słowacja.
 

 

Źródło: europa.eu
Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również