iOstrowWlkp.pl reklamy
Edukacja

Jakie studia wybrać?

2021-04-22 08:05:00
Zdaniem specjalistów a także w opinii licznych instytucji państwowych, obecnie można pokusić się o wyznaczenie "żelaznej dziesiątki" zawodów, na które jest największy popyt na aktualnym rynku pracy.

Według prognoz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości rok 2021 będzie czasem specjalistów a najbardziej poszukiwani będą pracownicy na rynku informatycznym i telekomunikacyjnym, a także osoby, których praca związana jest z biotechnologią, energetyką oraz nanotechnologią. Zaś "żelazna dziesiątka" kształtuje się następująco - specjalista z branży IT, biotechnolog, logistyk, inżynier elektrotechnologii, lekarz/pracownik usług medycznych, trener/dietetyk, specjalista ds. finansowych/doradca ds. finansów osobistych, analityk big data/data scientist, grafik komputerowy oraz pracownik naukowy.

Znacznie trudniej przewidzieć zmiany na rynku pracy do 2030 roku.  Prognozuje się, że na znaczeniu traciły będą zawody, w których wymagana jest jedynie praca fizyczna. Najbardziej ucierpieć mogą osoby pracujące w rolnictwie, górnictwie i kopalnictwie. Natomiast zawodami przyszłości mają stać się te związane z rynkiem energii odnawialnych, medycyną i rozwojem technologii a najbardziej pożądanymi profesjami mają stać się takie stanowiska jak towarzysz osób starszych, analityk cyber-miasta, menedżer ds. rozwoju sztucznej inteligencji czy tele-chirurg.

 

Natomiast każdego roku, do 1 lutego, Minister Edukacji i Nauki ogłasza 28 zawodów szkolnictwa branżowego, na które prognozowane jest szczególne zapotrzebowanie na pracowników na krajowym rynku pracy. Tym razem są to - automatyk, dekarz, elektromechanik, elektronik, elektryk, kierowca mechanik, mechanik-monter maszyn i urządzeń, mechatronik, monter nawierzchni kolejowej, murarz-tynkarz, operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych, operator obrabiarek skrawających, ślusarz, technik automatyk, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik budowy dróg, technik dekarstwa, technik elektroenergetyk transportu szynowego, technik elektronik, technik elektryk, technik energetyk, technik mechanik, technik mechatronik, technik programista, technik robotyk, technik spawalnictwa, technik transportu kolejowego.

 

W 2021 r. na liście krajowej pojawiły się po raz pierwszy 4 zawody:

Dekarz – aktualne i przewidywane zapotrzebowanie na pracowników znacznie przekracza liczbę kształconych obecnie osób i wynika z potrzeb rynkowych zidentyfikowanych w branży dekarskiej.

Technik dekarstwa (nowy zawód od września 2021 r.) – analizy rynku wykazały konieczność dalszego rozwoju kwalifikacji w zawodzie dekarz przez umożliwienie uzyskania bardziej zaawansowanych kwalifikacji i zapewnienie perspektyw rozwoju dla absolwentów zawodu.

Technik robotyk (nowy zawód od września 2021 r.) – zmiany technologiczne powodują zasadność, a nawet konieczność wprowadzenia tego zawodu. Odpowiednie zaawansowanie kwalifikacji i innowacyjny charakter zawodu będą stanowić o jego atrakcyjności wśród potencjalnych uczniów.

Monter nawierzchni kolejowej – zawód został dodany ze względu na planowany rozwój infrastruktury kolejowej, m.in. w związku z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, a także z planami rządu w zakresie rozwoju sieci kolejowej w Polsce.

(alf)

 


Czytaj również