Depresja może dotyczyć każdego i w każdym wieku. Nie ma na to reguły. Utrzymujące się długo objawy powinny być sygnałem do niepokoju i powodem do konsultacji z lekarzem.
Depresja może spotkać zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Skutecznie utrudnia ona funkcjonowanie w świecie poprzez stopniową utratę radości i chęci do życia. Z czasem osoba chora staje się obojętna na wszystko. Dotknięci tym schorzeniem mogą odczuwać niepokój, lęk. Są przekonani, że w przyszłości będą skazani na same niepowodzenia. To utrudnia sen, pracę a nawet życie towarzyskie, którego za wszelką cenę unikają. Stają się bierni i powolnie tracą chęć do życia. Czują się niezrozumiani. Mogą również wystąpić fizyczne objawy jak np. bezsenność lub nadmierna chęć snu, wzmożony apetyt lub jego brak, migrena, zmniejszone libido, zmęczenie.
Jeśli takie objawy utrzymują się przez dłuższy czas lub regularnie, należy udać się do specjalisty. Psychiatra podejmie decyzję. Jeśli chodzi o leczenie to może zapisać odpowiednie leki, zaproponować psychoterapię lub połączyć te dwie rzeczy.