- Zidentyfikowaliśmy miejsca i przyczyny emisji odoru wskazując na kompostownię reaktorową (biostabilizację). Drugim takim miejscem jest biofiltr kompostowni a kolejnym odpady gromadzone na placu magazynowym i kompostowni płytowej – wylicza wówczas Mikołaj Kostka, zastępca prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego.
W poniedziałek 1 grudnia zaś odbyło się spotkanie podczas, którego zaprezentowano harmonogram działań mający na celu zniwelowanie oddziaływania odoru na sąsiadujące z RZZO tereny. Pierwszą rzeczą jaka ma się dokonać a która ma być zrealizowana do lutego 2021 r., to wywóz 2 300 ton zalegających na instalacji odpadów zielonych. Natomiast do grudnia 2021 r. ma zostać wykonane odgazowanie kwatery 1/3 składowiska oraz zamontowanie płuczki. Z kolei do grudnia 2022 r. zabudowana zostanie strefa przyjmowania odpadów.
Przed samorządowcami a także władzami RZZO jeszcze prace nad 5-letnią strategią rozwoju spółki. Dokument ma powstać jeszcze w 2021 r. i zawierać będzie m. in. przeniesienie części instalacji poza granice miasta.
Ponadto podczas ostatniej sesji rady miejskiej prezydent Ostrowa Wlkp. zwróciła się do radnych o przekazanie spółce 1,4 mln zł na wsparcie działań zarządu RZZO, na co rada wyraziła zgodę. Ma to pozwolić na rozpoczęcie działań naprawczych. Kolejny milion wsparcia dla spółki ujęto w przyszłorocznym budżecie. To nie jedyna „oferta” skierowana do radnych przez władze miasta.
- Prezydent Miasta zaproponowała radnym wniesienie do spółki aportu rzeczowego, czyli niezabudowanej działki o wartości szacowanej na 1,5 mln zł, która bezpośrednio przylega do istniejącej przy ulicy Staroprzygodzkiej instalacji. Posłuży ona spółce jako zaplecze technologiczne. Obecnie spółka działa na około 4 hektarach terenu w momencie, gdy dobrze zorganizowane instalacje prowadzące przetwarzanie odpadów komunalnych posiadają tego terenu ponad dwa razy więcej. Przekazanie tego gruntu pozwoli na „odkorkowanie” zakładu i przeniesienie części jego działalności na tę właśnie działkę – wyjaśnia wiceprezydent.