W Ostrowie Wielkopolskim funkcjonuje Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn przy ulicy Olszynowej 53A prowadzone przez Koło Ostrowskie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta oraz Schronisko dla kobiet, w tym dla kobiet z dziećmi zagrożonych przemocą w rodzinie przy ulicy Kardynała M. Ledóchowskiego 8 prowadzone przez Caritas Diecezji Kaliskiej. To właśnie tam osoby bezdomne mogą skorzystać ze schronienia w ciągu całego roku, a szczególnie w okresie zimowym. Z uwagi na sytuację wywołaną epidemią Covid-19 aktualnie każda osoba przed przyjęciem do schroniska przechodzi 10–dniową izolację w ośrodku wskazanym przez Miasto.
Zadania te realizują organizacje pozarządowe, natomiast finansowane są z budżetu miasta.
- Apelujemy do mieszkańców o wsparcie osób bezdomnych. Nie bądźmy obojętni na ich sytuację, szczególnie teraz kiedy temperatura spada poniżej zera. Spójrzmy inaczej na te osoby. Dla nich to często może być sprawa życia i śmierci - apeluje Sebastian Górski, zastępca prezydenta miasta. - Każdy kto ma zbędne swetry, polary, dresy, kurtki, czapki, rękawice, ciepłe spodnie i getry może przekazać je na rzecz osób potrzebujących. Potrzebna jest zarówno odzież dla kobiet, jak i mężczyzn. Ubrania z pewnością przydadzą się osobom bezdomnym. Ponadto prosimy o przynoszenie nieprzeterminowanych leków. Wspierajmy potrzebujących mieszkańców naszego miasta.
Ciepłe ubrania i leki można przynosić do:
Na terenie miasta od ponad trzech lat działa także punkt pomocy doraźnej, w którym można się ogrzać, otrzymać ciepłe ubranie, ale również pomoc specjalisty w zakresie uzależnień. Punkt ten działa od godziny 11.00 do 14.00 przy ulicy Grunwaldzkiej 72 w Ostrowie Wielkopolskim, natomiast planowane jest wydłużenie godzin jego funkcjonowania. Punkt prowadzony jest przez Fundację Głodnych Nakarmić.
- Skorzystanie z pomocy jest dobrowolne. W okresie zimowym, kiedy na dworze jest chłodno nikt nie powinien się czuć zwolniony z obowiązku reagowania na osoby leżące na ulicy, na ławce, trawniku. Jeżeli zauważymy osoby, które potrzebują pomocy poinformujmy również straż miejską i policję. Są to jednostki, które dysponują niezbędną wiedzą w jaki sposób można takim osobom pomóc – dodaje Małgorzata Pawlik, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych.
Ponadto, strażnicy miejscy prowadzą prewencyjne kontrole miejsc, w których osoby bezdomne mogą przebywać. Jak co roku przekazują również potrzebującym pakiety żywnościowe - samopodgrzewające się posiłki regeneracyjne zakupione przez Biuro Zarządzania Kryzysowego oraz czapki i szaliki przekazane przez ostrowian w ramach prowadzonej akcji „Podziel się ciepłem” zorganizowanej przez wolontariuszy z grupy „Ostrów – lubimy pomagać́” we współpracy z Biurem ds. Organizacji Pozarządowych i Polityki Senioralnej Urzędu Miejskiego.
W Ostrowie Wielkopolskim pomoc można uzyskać w następujących punktach:
Poprzednia
Następna