Na początek trzeba wspomnieć, że za tą nazwą kryje się nazwisko krotoszynianina, nanotechnologa - Norberta Duczmala.
Zabójcza nanotechnologia
To właśnie on w 2004 r. opracował pierwszą powłokę opartą na nanosrebrze, która była bakteriobójcza. Rok później powstała powłoka do malowania jachtów i łodzi zabezpieczająca przed porastaniem glonami spodniej części kadłuba. - W roku 2007 rozpoczęła się moja przygoda z substancjami nano już bardziej zaawansowanymi. Wtedy to po raz pierwszy zetknąłem się z nanorurką i nanopłytką, pochodzącymi z naturalnego minerału, i to właśnie na ich podstawie opracowałem farbę do elewacji, która zapobiega zielenieniu się i jest odporna na trudne warunki atmosferyczne - wyjaśnia N. Duczmal.
W 2016 r. opracowana została specjalna farba przeciwalergiczna do malowania ścian w pomieszczeniach dla alergików i to na jej bazie i doświadczeniu powstała obecna wersja powłoki antywirusowej używanej na tkaninach i dzianinach.
W warunkach pandemii krotoszynianin zajął się stworzeniem powłoki podobnej, ale jednocześnie rozbudowanej o kilka dodatkowych poziomów funkcjonalności. To właśnie Norbert Duczmal opracował powłokę HELLO NANO, która jest innowacyjnym na skalę międzynarodową rozwiązaniem walki z mikroorganizmami, która jest dla nich zabójcza.
Co zapewniają maseczki? Ich podstawowym zadaniem jest ochrona przed:
Certyfikacja
To jednak nie wszystko. Skuteczność działania powłoki została potwierdzona przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Politechniki Gdańskiej. A produkt przechodzi obecnie certyfikację PZH (Państwowego Zakładu Higieny). Materiał, z którego została uszyta maseczka posiada certyfikat OEKO-TEX Standard 100.
Nie wymaga prania
Na uwagę zasługuje z pewnością fakt, że sama powłoka nie wymaga prania, ponieważ jest zawsze czysta biologicznie. Producent zaleca jednak odświeżanie maseczki ze względów higienicznych – pranie ręczne w 30°-40° C. Zachowuje ona swoje właściwości do 15 prań. Łatwo więc sobie policzyć, że wystarczy ona kilka miesięcy bezpiecznego użytkowania!
Chcesz mieć taką maseczkę?
O polskich maseczkach zrobiło się już głośno jakiś czas temu w całym kraju, a to za sprawą programów telewizyjnych zrealizowanych przez Polsat i TVN. Wiele ogólnopolskich czasopism poświęciło też swoje strony na przedstawienie tego przełomowego w tych czasach produktu.
Dlatego producenci postanowili podzielić się swoim wynalazkiem z całym światem. Maseczki można kupić - między innymi - na Allegro - link znajdziecie tutaj.
Niebawem także szukajcie konkursu na naszych łamach. Polscy nanotechnolodzy postanowili przekazać maseczki właśnie dla Was! Szczegóły wkrótce.
A dla mających jeszcze wątpliwości, co do tego przełomowego odkrycia, zamieszczamy poniżej kartę techniczną produktu.
Poprzednia
Następna