iOstrowWlkp.pl reklamy
Ciekawostki

Granty dla młodych wynalazców z powiatu ostrowskiego

2023-01-23 14:01:00
Zdjęcie: powiat-ostrowski.pl

12 projektów wymyślonych i przygotowanych przez uczniów naszych szkół ponadpodstawowych i ich opiekunów otrzymało dofinansowanie w ramach kolejnej edycji Techno Grantów. Przed nami kolejna edycja konkursu adresowanego do młodych wynalazców uczących się w szkołach powiatu ostrowskiego.


Po raz pierwszy Techno Granty zostały przyznane w 2017 roku. Nie przyznano ich tylko w 2020 roku ze względu na ograniczenia w dostępnie do części i podzespołów podyktowane koronawirusem.

- Podczas spotkań z uczniami na konkursie Elektronik rozmawiałem z młodymi wynalazcami o ich pracach. Niektórzy prezentując je opowiadali, że zrobili je z materiałów, na które było ich stać chociaż wiedzieli, że na rynku są lepsze, ale droższe. To wtedy zrodził się pomysł, żeby przygotować narzędzie wsparcia dostępne dla uczniów wszystkich szkół - powiedział Paweł Rajski starosta ostrowski.

Techno Granty wsparcie finansowe z budżetu powiatu ostrowskiego udzielane są w trzech kategoriach: Techno Idea, Techno Kreator i Techno Innovator. Projekty zgłaszane były w końcu ubiegłego roku i po ocenie formalnej przedstawione zostały do oceny panelowi ekspertów w składzie: Andrzej Jaroń - reprezentujący Oddział Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa w Kaliszu, Ryszard Masłowski - członek Zarządu Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP Oddział w Ostrowie Wielkopolskim, Andrzej Tanaś - przedstawiciel Eurocentrum Innowacji i Przedsiębiorczości w Ostrowie Wielkopolskim. Rafał Tyszko - przedsiębiorca, Przedsiębiorstwo Raltech Automatyka i Sterowanie w Ostrowie Wielkopolskim oraz Paweł Ulichnowski - prezes Zarządu Trasko Automatyka w Ostrowie Wielkopolskim.

Wśród tegorocznych projektów są m.in. miniaturowa klimatyzacja, H2O Explorer podwodna sonda, rama ochronna dla ciągnika, bioniczna proteza ręki, wielkoformatowa drukarka 3D o dużym polu roboczym, integracyjna gra edukacyjna - latająca piłeczka, zgrzewarka pakietów litowo-jonowych czy zespół czujników dozorowych dla zurbanizowanego terenu i inne.

Zespoły autorów otrzymały wparcie na realizację pakietów od kilkuset złotych do 5 tys. zł. Ogółem na dofinansowanie przeznaczono 30 tys. zł. Przed nimi realizacja fizyczna swoich pomysłów. Z tych, które powstaną panel ekspertów wybierze najlepsze. Ich autorzy podczas uroczystego podsumowania otrzymają tytuły i nagrody finansowe. Na ten cel zarezerwowano 20 tys. zł.

Uroczyste podsumowanie planowane jest w końcu kwietnia.

Źródło: powiat-ostrowski.pl


Czytaj również