iOstrowWlkp.pl reklamy
Ostrów Wielkopolski

Festiwal z jajem

2018-03-06 07:03:00
Kurze jajo, a właściwe potrawy z jajkiem w roli głównej będą kulinarnymi bohaterami VI edycji Ostrowskiego Festiwalu Smaku. Ta największa w regionie impreza promująca lokalnych producentów żywności i restauratorów odbędzie się 17 marca, tradycyjnie w hali sportowej Zespołu Szkół Usługowych w Ostrowie.

- Aż trudno uwierzyć, że to już szósta edycja Festiwalu, który dzięki zaangażowaniu dyrektora i współpracowników stał się kilka lat temu faktem. Dla mnie jako dla starosty ważne jest, aby Festiwal pokazywał nie tylko szeroką ofertę restauratorów w naszym powiecie, ale także promował to, co w szkolnictwie zawodowym się dzieje – mówi Paweł Rajski, starosta ostrowski.

 

Na efekt promocyjny uwagę zwraca także dyrektor ZSU. – Przyświecają nam trzy cele: promocja przedsiębiorczości, promocja szkolnictwa zawodowego i pokazanie, że szkoła  zawodowa to miejsce sukcesu w czasie nauki, jak i poza jej zakończeniu. Trzeci cel to promocja lokalnego produktu. Zaczęliśmy od boczniaków, ale był także promowany przygodzicki karp, sery laur i twarogi OSM, gęsina, dziczyzna – stwierdza Dariusz Kaczmarek.

 

Od początku głównymi organizatorami imprezy są Zespół Szkół Usługowych oraz powiat ostrowski, a w poszczególnych imprezach wspierają ich partnerzy. W tym roku będą to firma WAZA, Izba Rzemieślnicza w Kaliszu oraz producent jaj firma TOPFERM. - Nasza ferma działa w Topoli Osiedle. Istniejemy od 1997 roku i robimy wciąż to samo i chyba nam się to udaje dobrze robić skoro tyle lat trwamy na wymagającym runku.  Promocja jajek to walka z mitami, które pojawiają się na temat ich spożycia. Dlatego jajko jako główny bohater Festiwalu to genialny pomysł. Tym bardziej, że może się to odbywać w towarzystwie restauratorów, którzy potrafią zrobić z nich kulinarne cuda – mówi Krzysztof Borowczyk, właściciel firmy TOPFERM. 

Jak szacują organizatorzy na festiwalowe potrawy wykorzystanych zostanie ok. 5 tysięcy jaj. - Mamy zgłoszenia od 40 wystawców większości to restauratorzy oraz cukiernicy.  Każdy do konkursu może zgłosić jedną potrawę, która oceniane będzie przez niezależne jury. Wiem jednak, że poszczególne firmy zgłaszać będą więcej propozycji, wtedy jednak będą one podlegać ocenie publiczności, które wybierze swojego faworyta – wyjaśnia Barbara Jakubowska kierownik szkolenia zawodowego w ZSU.

Festiwal odbędzie się 17 marca. Od godz. 10 do 12 trwać będzie część branżowa. Od 12 do 14 część dostępna dla wszystkich. Dystrybucją bezpłatnych zaproszeń zajmują się firmy, które biorą udział w Festiwalu.

 Czytaj również

KS PROJEKT SZYMON KARBOWIAK
BISTRO NA TALERZU