iOstrowWlkp.pl reklamy
Z powiatu

Erasmus+ w Bułgarii

2022-05-10 09:05:00
Zdjęcie: powiat-ostrowski.pl

Sześcioro uczniów i dwóch nauczycieli z II Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim, pod koniec kwietnia, uczestniczyło w ostatnim spotkaniu projektu „Wolontariat i aktywne obywatelstwo: od jednostki do organizacji”, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+, które odbyło się w Bułgarii.


Na początku wyjazdu uczestnicy poznawali piękną i majestatyczną bułgarską przyrodę biorąc udział w aktywnościach na świeżym powietrzu – spacerując eko-szlakiem „Panega”, pływając statkiem po rzece „Panega” oraz udając się do słynnej bułgarskiej jaskini „Prohodna”, znanej z otworów podobnych do oczu zwanych Oczy Boga.

Kolejnego dnia udali się do szkoły „Hristo Smirnenski” w Koynare, gdzie powitała ich dyrektorka szkoły i władze regionu. Uczniowie szkoły goszczącej przygotowali okolicznościowy program artystyczny, po czym goście poznawali szkołę. Następnie wspólnie z burmistrzem podjęli działania wolontariackie sadząc drzewa i róże.

Trzeciego dnia wyruszyli do miasteczka Plewen, gdzie zwiedzili panoramę „Pleven 1877”, która powstała na cześć wyzwolenia miasta spod rządów osmańskich. Mieli również okazję dobrze bawić się podczas gry w kręgle.

Ostatniego dnia uczestnicy projektu odwiedzili wyjątkowo piękną jaskinię krasową „Saeva Dupka”, która składa się z 400 metrów korytarzy, wypełnionych ogromnymi stalagmitami i stalaktytami. Następnie w Koynare dowiedzieli się o wsparciu, jakie potrzebujący otrzymują ze strony gminy. Wreszcie odbyła się oficjalna uroczystość zakończenia spotkania.

Była to ostatnia mobilność projektu trwającego w latach 2019-2022. Łącznie 26. uczniów ostrowskiego „Reymonta” miało okazję spotkać się z rówieśnikami z Cypru, Rumunii, Łotwy, Włoch i Bułgarii, poznając inne kultury, tematykę obywatelstwa i wolontariatu, a przede wszystkim zdobywając nowe umiejętności, doświadczenia i przyjaciół.

Źródło: powiat-ostrowski.plCzytaj również

BISTRO NA TALERZU 3