iOstrowWlkp.pl reklamy
Ostrów Wielkopolski

Dziś zbiórka na ratowanie zabytków na Starym Cmentarzu

Stary Cmentarz to jeden z najstarszych cmentarzy rzymskokatolickich w Polsce. To miejsce spoczynku wielu wybitnych ostrowian.

Do dziś, 2 listopada parking przy Starym Cmentarzu jest bezpłatny. Również dziś odbędzie się doroczna zbiórka na ratowanie zabytków tego miejsca - w godzinach od 11:00 do 15:30.

 

Cmentarz ten zaznaczony był na planach Ostrowa Wielkopolski już w 1784 roku. Najstarszą zachowaną częścią cmentarza jest mur z 1833 roku oraz nagrobki: Juliane Handke z Domaszewskich i ks. Jana Kompałły - inicjatora budowy Królewskiego Gimnazjum Katolickiego w Ostrowie.

 

- Warto się tam wybrać się, szczególnie jesienną porą, by ujrzeć jego wyjątkowe piękno i oddać się refleksjom i wspomnieniom o tych, którzy odeszli. To miejsce spoczynku wielu ostrowian, którzy zapisali się na kartach historii naszego miasta. Są tu pochowani zasłużeni m.in.: Gustaw Bojanowski, Maria Bojarska, Józef Bronkański-Cichocki, Augustyn Szamarzewski, czy Wincenty Broniwój-Orliński - podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również