iOstrowWlkp.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iOstrowWlkp.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iOstrowWlkp.pl

Reklama - EUROWARSZTAT TOMIK

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim.
Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu ostrowskiego.


PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM


Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu ostrowskiego.


iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie

Autopromocja - Masz temat? Napisz list do naszej redakcji!
Poradnik turysty

Drewniany krążek dla prawdziwego podróżnika

2017-08-04 11:08:00

Znaczki Turystyczne to dynamicznie rozwijający się w Polsce i na świecie element gry kolekcjonerskiej pod tą samą nazwą. W grze bierze udział 20 państw.

Znaczek Turystyczny to drewniany krążek średnicy 60 mm. Posiada metalowe oczko do zawieszenia. Awers i rewers przeważnie jest taki sam. Znaczek Turystyczny jest pamiątką z naturalnego materiału - drewna, bez użycia barwników, farb, lakierów, jest w 100 % ekologiczny. Składa się z trzech elementów: samego znaczka, karteczki i naklejki. Stanowi wyjątkową propozycję dla kolekcjonerów, w porównaniu z innymi w większości prefabrykowanymi produktami. Produkowany jest ręcznie, każda sztuka jest wyjątkowa. Grafika jest swego rodzaju dziełem sztuki, wypalana jest w wysokiej temperaturze przy pomocy metalowej, grawerowanej matrycy.

Znaczek Turystyczny przedstawia miejsce, do którego dotarł turysta. Jest pamiątką i potwierdzeniem pobytu. W żadnym innym miejscu nie można kupić takiego znaczka. Kolejne numery znaczków przedstawiają grzbiety gór, schroniska turystyczne, biegi rzek, oznaczają miasta, zamki, miejsca historyczne, pamiątki przyrodnicze, zabytki techniki, jaskinie, ogrody zoologiczne i inne miejsca, do których dociera ciekawy turysta. Jest on turystyczną zachętą do zwiedzania tych miejsc, a zarazem wyjątkową pamiątką. Zbieranie znaczków jest impulsem do wzięcia udziału w grze kolekcjonerskiej.

 

Idea Znaczka Turystycznego

Pomysł promocji miejsc atrakcyjnych turystycznie, wyznaczania szlaków dla turystów oraz swego rodzaju gry dla kolekcjonerów zrodził się w Czechach i w niedługim czasie Znaczek Turystyczny na stałe zagościł również w takich krajach jak: Słowacja, Niemcy, Ukraina, Austria, Węgry, Słowenia, Rumunia, Holandia, Szwajcaria, Wielka Brytania, Włochy, Rosja, Australia, Francja, Norwegia, Hiszpania, USA oraz oczywiście w Polsce. Tak więc jest to inicjatywa ogólnoeuropejska i włączają się do niej kraje spoza Europy. Na dzień dzisiejszy (dane z 7 lipca 2016 r.) istnieje w całej Europie, USA i Rosji  4876 miejsc oznaczonych Znaczkiem Turystycznym, a ich liczba z każdym dniem wzrasta.

 

Gra kolekcjonerska

Zasady gry kolekcjonerskiej są bardzo proste:

1. Należy zebrać dziesięć znaczków opatrzonych kolejnymi dostępnymi numerami.
2. Następnie odciąć papierowe kupony przymocowane do każdego z nich.
3. Włożyć do koperty i wysłać na adres:

Znaczki Turystyczne, skr. poczt. nr 38, 57-250 Złoty Stok

Za każdych wysłanych dziesięć kolekcjoner otrzymuje za darmo: Znaczek Kolekcjonera czyli Znaczek Turystyczny, którego nie można kupić w żadnym miejscu jest przydzielany przez centralę w Polsce. Za każdą dziesiątkę jeden, za każdą inny. Na chwilę obecną w Polsce funkcjonuje 50 Znaczków Kolekcjonera. Wszystkie Znaczki Okolicznościowe (wydawane okazjonalnie), posiadają papierowy kupon zwany JOKER. Tak samo jak w grze w karty, można nim uzupełnić brakujący numer w zbieranej dziesiątce, ale tylko jeden w każdej z nich.

 

Znaczek Turystyczny w Polsce

Znaczek Turystyczny rozpoczął swoją działalność w Polsce w 2004 roku. Dzięki staraniom pierwszego Zespołu ZT Polska osiągnięto zadowalające wyniki – 155 miejsc wyróżnionych znaczkiem. Pierwszym Znaczkowym Miejscem Turystycznym w Polsce było Schronisko w Morskim Oku i Znaczek Turystyczny No. 04.

Znaczek jest podzielony na dziewięć kategorii:

  • Góry, schroniska
  • Trasy turystyczne
  • Zamki, pałace, twierdze
  • Miasta
  • Miejsca kultu
  • Muzea, parki
  • Podziemne trasy turystyczne
  • Latarnie morskie
  • Inne

Największą popularnością i liczbą znaczków cieszą się kategorie: „Muzea, parki” i „Góry, schroniska”. Więcej na ten temat przeczytacie na stronie internetowej znaczki-turystyczne.pl

 

Gdzie najbliżej?

W naszej okolicy najbliżej znaczki można zdobyć odwiedzając kościół św. Macieja w Trzebicku. Znaczek ten jednak do odebrania jest w restauracji Teo w Cieszkowie, a także w Muzeum w Dobrzycy, Zamku w Gołuchowie, Muzeum w Śmiełowie, Wieży ratuszowej i Baszcie w Kaliszu oraz na Stawach Milickich (Punkt Informacji Turystycznej w Miliczu).

 

 

Poniższa tabela przedstawia ilość Znaczków Turystycznych istniejących w poszczególnych państwach biorących udział w promocji miejsc atrakcyjnych turystycznie/ stan z dnia 02.08.2017

Czechy 2425 Słowenia 28
Słowacja 807 Hiszpania 28
Polska 573 Włochy 20
Ukraina 293 Rumunia 17
Węgry 267 Holandia 16
Niemcy 232 Łotwa 13
Austria 198 USA 10
Rosja 112 Francja 10
Wielka Brytania 106 Norwegia 10
Szwajcaria i Liechtenstein 46 Australia 1
Razem: 5212

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Redakcja bardzo dziękuje za pomoc w opracowaniu materiału Hubertowi Adamkowi - Znaczki Turystyczne.


Zamów reklamę w gazecie internetowej iOstrowWlkp.pl

Reklama w Gazecie Internetowej


Reklama SMOK AUDIO

Autopromocja - Informator Ślubny - Organizacja, tradycje, porady


Informacje na temat edukacji w Ostrowie Wielkopolskim i okolicy.

Informacje na temat wydarzeń kulturalnych w Ostrowie Wielkopolskim i okolicy.Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki
Autopromocja - Zamów reklamę w lokalnej Gazecie Internetowej

iOstrowWlkp.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - iostrowwlkp.pl