iOstrowWlkp.pl reklamy
Ciekawostki

Dogoterapia w ramach Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego

2023-05-24 11:27:47

Już w poniedziałek, 29 maja, odbędzie się pierwsze spotkanie z Nero, Leo i innymi czworonogami oraz dogoterapeutami. „Twój przyjaciel pies – dogoterapia dla mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego”, to zwycięskie zadanie Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego. Zagłosowało na nie 2008 ostrowian.

 

Pierwsze spotkanie z czworonożnymi terapeutami odbędzie się w poniedziałek, 29 maja, o godzinie 16:30 w Amfiteatrze w Parku Miejskim. Spotkanie jest otwarte i bezpłatne dla mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego. 

Dogoterapia to metoda wspierająca proces leczenia zarówno schorzeń fizycznych, jak i psychicznych, przydatna u osób w każdym wieku. Kontakt z psem niesie wiele radości. Jest to nie tylko okazja do miłego spędzania czasu, ale także do pojęcia aktywności fizycznej i treningu umysłowego. Zabawa, kontakt fizyczny z psem, wydawanie poleceń, obserwowanie jego zachowań i reagowanie na nie niesie możliwość zaktywizowania mózgu oraz pobudza rozwój emocjonalny. Nawiązanie więzi z psem uspokaja, pomaga w koncentracji i motywuje do aktywności, wpływa korzystnie na zmniejszenie uczucia samotności.

Praca z psem wspiera profilaktykę chorób układu krążenia, powoduje obniżenia ciśnienia krwi, zmniejsza częstotliwość występowania bólów pleców i stawów, poprawia jakość życia, zwiększając poziom ogólnego zadowolenia i bezpieczeństwa oraz ułatwia nawiązywanie kontaktów z ludźmi.

Dogoterapia to metoda, która kierowana jest zarówno do dzieci pełnosprawnych, jak i dzieci z niepełnosprawnościami, borykających się z różnego typu problemami. Polega one na terapeutycznym działaniu odpowiednio wyszkolonego psa, prowadzonego przez wykwalifikowanego terapeutę. Zajęcia z psem sprawdzają się u dzieci z niepełnosprawnością psychiczną oraz fizyczną, zaburzeniami mowy i wzroku, wadami postawy, zaburzeniami lękowymi lub emocjonalnymi. Pomogą one również dzieciom, które mają trudności w nauce, problemy z koncentracją, nie radzą sobie w kontaktach z rówieśnikami. Zajęcia z dogoterapii pomagają stymulować zmysły, ćwiczyć koncentrację, porozumiewać się z otoczeniem, wzbogacać zasób słów, doskonalić sprawność ruchową, okazywać uczucia oraz rozwijać samodzielność, co pozwala na usprawnianie rozwoju: ruchowego, intelektualnego, emocjonalnego i społecznego. To jednak zajęcia z których korzystają także dorośli.

Zajęcia będą prowadzone przez wykwalifikowanych dogoterapeutów z Ostrowskiego Centrum Terapii. Po wstępnej weryfikacji potrzeb każdego uczestnika programu, terapeuci zdecydują o formie i ilości zajęć oraz podziale na grupy.

Dodatkowe informacje można uzyskać w siedzibie Ostrowskiego Centrum Terapii przy ulicy Gimnazjalnej 14 w Ostrowie Wielkopolskim, pod numerem telefonu 660 723 122 lub pod adresem email: centrumterapii@interia.pl.Czytaj również