iOstrowWlkp.pl reklamy
Ważne sprawy

Do 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej wstąpiło ponad stu rekrutów

2022-03-18 07:03:00
Zdjęcie: WOT

W szeregi 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej wstąpiło, aż 112 rekrutów. Kandydaci zasilą wszystkie bataliony brygady. Zainteresowanie służbą w WOT jest coraz większe. Ma to również związek z wojną na Ukrainie.

 


Większość kandydatów, którzy przekroczyli kilka dni temu przekroczyli bramy koszar, nie miała dotąd do czynienia z wojskiem. Aby podjąć wyzwanie i spróbować swoich sił w wojsku, musieli porzucić na najbliższych 16 dni swoje życie domowe i zawodowe. W koszarach pojawili się m.in. nauczyciele, kucharz, uczniowie i studenci. Rekruci, którzy wytrwają do końca szkolenia, uzyskają nowe umiejętności i wkrótce zostaną żołnierzami. Przed bramą jednostki stanęły również osoby, które mają za sobą przeszłość wojskową i chcą ponownie wrócić w szeregi armii. Dla nich przeznaczone jest ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze. Obie formy będą tym razem prowadzone w 151 batalionie lekkiej piechoty w Skwierzynie.

 

Niewątpliwie, największym przeżyciem jest szkolenie podstawowe, czyli „szesnastka”. Przez ponad dwa tygodnie przyszli terytorialsi będą uczyć się podstaw rzemiosła wojskowego. Każdy rekrut musi w sposób bezpieczny i efektywny posługiwać się bronią. Instruktorzy kładą również akcent na przyswojenie zagadnień z zakresu topografii, pierwszej pomocy przedmedycznej i oczywiście taktyki. Od teraz rekruci będą wstawać o piątej rano. Czeka ich poranny rozruch fizyczny, śniadanie i kilkunastogodzinne szkolenie bojowe. Ostatni dzień zmagań, będzie weryfikacją ich umiejętności. Instruktorzy przeprowadzą na przykoszarowym placu ćwiczeń sprawdzian „pętli taktycznej”, który łączy w sobie wszystkie elementy dotychczasowego szkolenia.

 

Kandydaci, którzy udowodnią, że zasługują, by nosić mundur, złożą uroczystą przysięgę 26. marca w Skwierzynie. Warto podkreślić, że szkolenie podstawowe, to wstęp do dalszego szkolenia. Pełne wyszkolenie żołnierza WOT trwa 3 lata. Wówczas żołnierze przechodzą certyfikację i osiągają gotowość bojową.

 

Obecnie w szeregach 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej służy ponad 2 000 żołnierzy. W skali kraju WOT liczy już 32 tys. żołnierzy, Stałym rejonem odpowiedzialności brygady jest województwo wielkopolskie i lubuskie. W skład brygady wchodzą w tej chwili cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 122 blp w Dolaszewie, 124 blp z siedzibą w Śremie, 125 blp w Lesznie oraz 151 blp w Skwierzynie. Brygadą dowodzi płk Zbigniew TARGOŃSKI, oficer z bogatym doświadczeniem wojskowym, weteran misji zagranicznych. Wciąż trwa nabór nowych ochotników. Wszystkich chętnych do wstąpienia do 12 WBOT zachęcamy do wejścia na stronę www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl – tam można znaleźć kontakt z naszymi rekruterami, którzy wytłumaczą zasady rekrutacji i odpowiedzą na wszelkie pytania związane ze służbą. Zachęcamy też do kontaktu z naszą rekrutacyjną infolinią: 800 696 077.


Tagi: wot


Czytaj również

ALFALINE HURTOWNIA ELEKTRYCZNA OSTRÓW WLKP.
POLUB NAS NA FACEBOOK