iOstrowWlkp.pl reklamy
Ostrów Wielkopolski - Kalisz

Dęte orkiestry

2018-07-26 07:51:02
Jak co roku w wakacyjne niedziele i święto, w ramach Letniego Festiwalu Orkiestr Dętych Południowej Wielkopolski, w Kaliszu i w Ostrowie Wielkopolskim rozbrzmiewać będą orkiestry dęte.

W tym roku zmieni się nieco miejsce koncertów w Kaliszu - z powodu remontu Baszty "Dorotki" - orkiestry grać będą przy bazylice św. Józefa od strony parku.

 

XIII Letni Festiwal

Orkiestr Dętych Południowej Wielkopolski

 

  • Kalisz, park przy bazylice św. Józefa, godz. 17.00

Niedziela 5 sierpnia 2018

Krotoszyńska Orkiestra Dęta, kapelmistrz Robert Kaczorowski

Orkiestra powstała w 1956 r. przy Zakładach Mięsnych w Krotoszynie. W 1991 r. została przejęta przez Krotoszyński Ośrodek Kultury. Od 2010 roku orkiestrą kieruje kapelmistrz Robert Kaczorowski. Zespół daje rocznie kilkadziesiąt koncertów dla lokalnej społeczności. Swoja grą uświetnia uroczystości państwowe, religijne, strażackie i inne okolicznościowe. Współorganizuje cykliczne koncerty ,,Oswajamy patriotyzm" i ,,Biesiada z mieszkańcami”. Dwukrotnie, w roku 2014 i 2018 orkiestra brała udział w uroczystościach Święta Kwiatów w Fonntenay la Comte we Francji – mieście partnerskim Krotoszyna. W 2016 roku na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru i Muzyki w Lesznie orkiestra otrzymała Srebrne Pasmo. W najbliższym czasie zespół weźmie udział w XX Jubileuszowym Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Swarzędzu.

 

Orkiestra Dęta w Choczu, kapelmistrz Włodzimierz Mroziński

Orkiestra przy Gminnym Ośrodku Kultury w Choczu powstała w 1988 r. Swoimi występami uświetnia uroczystości gminne, powiatowe, wojewódzkie, międzynarodowe takie jak  dożynki, festyny, jubileusze, święta państwowe czy kościelne. Uczestniczy również w przeglądach orkiestr dętych oraz festiwalach, występuje na koncertach muzyki klasycznej i rozrywkowej, gra kolędy i pastorałki a także udziela się filantropijnie pojawiając się na koncertach charytatywnych. Repertuar orkiestry jest bardzo zróżnicowany - znajdują się w nim opusy marszowe, utwory rozrywkowe, kancony ludowe i biesiadne, muzyka klasyczna i pieśni kościelne. Orkiestra posiada brązową odznakę za działalność w amatorskim ruchu artystycznym oraz srebrną odznakę honorową II stopnia za działalność artystyczną i organizacyjną w amatorskim ruchu muzycznym.

 

Niedziela 12 sierpnia 2018

Orkiestra Dęta OSP Czajków, kapelmistrz Krzysztof Sowa

Orkiestra Dęta Straży Ogniowej w Czajkowie powstała w 1922 r. W 2009 r. utworzono grupę mażoretek,  dzięki której widowiskowość orkiestry znacznie wzrosła. W 2010 r. mecenat nad orkiestrą przejęła Gmina Czajków a funkcję kapelmistrza przejął  Krzysztof Sowa. Od 2011 r. orkiestra organizuje w Czajkowie Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych. Muzycy swoimi występami uświetniają również uroczystości poza granicami naszego kraju - w ostatnim czasie zespół występował w Niemczech, m.in.: podczas obchodów 800-lecia miasta Blankenburg oraz w  miejscowości Klipphausen. W 2018 r. jako jedyna zagraniczna orkiestra wzięli udział w Festiwalu Orkiestr w Malente (Niemcy). W ostatnich latach dwukrotnie wywalczyła Brązowy Medal na Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr Ochotniczych Straży Pożarnych. W 2017 r. orkiestra odznaczona została Medalem Za Zasługi dla Kultury Polskiej nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Medalem Honorowym Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego. 

Tamburmajor i instruktorem mażoretek jest Martyna Buda.

 

Orkiestra Dęta „Gród nad Prosną” w Kaliszu, kapelmistrz Wojciech Zieleziński

Orkiestra powstała w 1936 r. z inicjatywy ówczesnych władz kaliskiej ,,Bielarni”, późniejszych Zakładów Przemysłu Jedwabniczego ,,Wistil”. Po przekształceniach własnościowych w 1999 r. orkiestra przestała być zakładową i funkcjonuje na własny rachunek w ramach działalności Stowarzyszenia Orkiestry Dętej ,,Gród nad Prosną” w Kaliszu. Uświetnia uroczystości zakładowe, miejskie, regionalne, państwowe i kościelne, brała udział w przeglądach wojewódzkich i krajowych, festiwalach orkiestr dętych krajowych i zagranicznych. Poza tym orkiestra koncertowała na terenie Niemiec i Włoch. Repertuar orkiestry obejmuje utwory od muzyki klasycznej poprzez muzykę marszową, standardy muzyki jazzowej, musicalowej, operetkowej po muzykę rozrywkową, ludową i biesiadną.

 

Środa 15 sierpnia 2018

Orkiestra Dęta OSP Tłokinia Wielka, kapelmistrz Józef Czerniak

Orkiestra powstała w 1923 r. Repertuar orkiestry jest bardzo rozległy: od marszowego poprzez kościelny do estradowo-koncertowego. Jesteśmy zespołem dyspozycyjnym mogącym uczestniczyć w każdej imprezie.  Orkiestra bierze udział w przeglądach powiatowych, regionalnych i rejonowych orkiestr dętych OSP, np. w 2010 r. brała udział w Przeglądzie Rejonowym w Krynicy. We wrześniu 2013 r. obchodziła 90-lecie powstania wspólnie ze 100-leciem OSP Tłokinia Wielka. Obsługuje wiele uroczystości gminnych i powiatowych. Uczestniczy w uroczystościach kościelnych (pasterka, rezurekcja, Boże Ciało, odpust i inne) i strażackich. Z zespołem współpracuje 12-osobowa grupa taneczna „Biedronki”, którą prowadzi Maria Marciniak. Prezesem – Gospodarzem jest Bartek Ciesielski.

 

Orkiestra Dęta OSP Dobrzec – Kalisz, kapelmistrz Henryk Siuda

Pierwsza wzmianka dotycząca strażackiej Orkiestry Dętej w Dobrzecu datowana jest
na rok 1906. W roku 1981 utworzono młodzieżową orkiestrę dętą, której kapelmistrzem został Henryk Siuda. Orkiestra  odnosiła sukcesy nie tylko lokalne ale również centralne, trzykrotnie występowała w Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych w Ciechanowie (w latach: 1987, 1989, 1991) a w 1988 r. występowała w Czechosłowacji. Swój dorobek muzyczny nadal prezentuje podczas uroczystości państwowych, samorządowych, kościelnych, jubileuszowych, przeglądach orkiestr dętych, na koncercie noworocznym czy koncercie kolęd w kościele parafialnym. W orkiestrze grają młode pokolenia dawnych muzyków, można rzec, że jest to tradycja, która przechodzi z pokolenia na pokolenie.

 

  • Ostrów Wielkopolski, Rynek, godz. 17.00

 

Niedziela 19 sierpnia 2018

Orkiestra Dęta OSP Chełmce, kapelmistrz Wojciech Olejnik

Orkiestra powstała w 1922 r. Swoją tożsamość buduje poprzez ścisły związek z etosem Ochotniczych Straży Pożarnych oraz poprzez dbanie o rozwój muzyków i osób związanych z orkiestrą. Jest miejscem, w którym w dobrej atmosferze można spotkać się z przyjaciółmi, wspólnie pomuzykować, poznawać się i wzajemnie się od siebie uczyć. Grają w niej osoby w najróżniejszym wieku (od 13 do 71 lat) i w najróżniejszej sytuacji życiowej (uczniowie, studenci, pracujący, emeryci itp.). Do ostatnich wydarzeń z życia orkiestry można zaliczyć zainicjowanie współpracy i wyjazd do miejscowości Chełmce w województwie kujawsko-pomorskim i udział w uroczystościach związanych z 50-tą rocznicą Koronacji Obrazu Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Bazylice w Licheniu (2017), udział w VII Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Puławach (2017) i udział w Regionalnym Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP w Opatowie w woj. świętokrzyskim (2018).

 

Ostrowska Orkiestra Koncertowa, kapelmistrz Marian Sikorski

Orkiestra przy fabryce „WAGON” powstała w 1923 roku. W październiku 1999 roku Orkiestra. koncertowała u Ojca Św. Jana Pawła II na Placu Św. Piotra podczas audiencji generalnej. W kwietniu 2000 roku otrzymała Dyplom Mistrzowski Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Warszawie. W tym samym roku na Międzynarodowym Festiwalu Dni Muzyki i Folkloru w Lesznie zdobyła Kryształową Buławę. W 2003 roku zmieniła nazwę na Ostrowska Orkiestra Koncertowa. W 2008 roku Orkiestra nagrała pierwszą płytę. W roku 2016 podczas XV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki i Folkloru Orkiestra ponownie zdobyła Grand Prix Festiwalu. Repertuar obejmuje muzykę marszową, filmową, klasyczną  różnych epok i stylów. Zespół współpracuje z artystami różnych teatrów, z orkiestrami wojskowymi i policyjnymi oraz chórami. W styczniu 2018 Ostrowska Orkiestra Koncertowa wyda kolejna drugą płytę na Jubileusz 95 – lecia działalności Orkiestry. Prezesem jest Jerzy Kania.

 

Imprezę dofinansowano w ramach mecenatu nad kulturą przez Miasto Kalisz, Województwo Wielkopolskie, Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski oraz Powiat Ostrowski.

 

 Czytaj również

POLUB NAS NA FACEBOOK